Spektrum rostlinných polyfenů v českém stravování a možnosti jeho optimalizace
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11140%2F16%3A10330162" target="_blank" >RIV/00216208:11140/16:10330162 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Spektrum rostlinných polyfenů v českém stravování a možnosti jeho optimalizace
Popis výsledku v původním jazyce
Polyfenoly jsou pravidelnou a významnou složkou všech potravin rostlinného původu. Jelikož se jim přisuzuje zdravotně prospěšný účinek, je účelná snaha o poznání jejich celkového zastoupení v běžném jídelníčku a o podílu jednotlivých podskupin. S pomocí statistických údajů ČSÚ spotřeby potravin v naší populaci v r. 2013 a databáze obsahu polyfenolů v potravinách Phenol Explorer jsme vyhodnotili jednak celkový příjem a jednak podíly důležitých podskupin těchto látek v české stravě. Celkový příjem polyfenolů je 418 mg/osobu a den, což je pod evropským průměrem. Převažují fenolové kyseliny a flavony (35 % resp. 21 % celkového příjmu). Diferenciace na podskupiny polyfenolů ukazuje na nepříznivou skladbu našeho jídelníčku. Výsledky těchto hodnocení ukazují, že je žádoucí zvýšit zastoupení flavanolů, flavan-3-olů, flavanonů, antokyaninů, isoflavonoidů a fenolových kyselin, a to větším konzumem ovoce a zeleniny, zejména barevného bobulového ovoce, kakaa a výrobků s obsahem kakaa a dále luštěnin a tmavého a celozrnného pečiva. Pestrá rostlinná strava by měla být upřednostňována před doplňky stravy s obsahem polyfenolů.
Název v anglickém jazyce
The Spectrum of Plant Polyphenols in the Czech Diet and a Suggestion for Appropriate Modification
Popis výsledku anglicky
Plant polyphenols represent common component of food of plant origin. These substances manifest significant health favourable effects. Therefore the total amount and the qualitative spectrum of the broad group of phenolics in our diet is of interest and should be estimated. In this article the total amount of polyphenols and the distribution of main subclasses in average Czech diet were determined and compared with those in another countries. As a source of desirable data the report of the Czech statistical Office (2013) concerning year average food consumption in Czech population and the data from Phenol Explorer database were applied. The total polyphenol intake was 418 mg/head and day. Phenolic acids and flavones were prevailing subclasses (35 resp. 21 % of total) whereas the uptake of remaining flavonoids was rather low. In comparison with dietary pattern in the other countries of EU the proportion of flavan-3-ols, anthocyanins, flavanones and isoflavonoids in the Czech diet seems to be unsufficient. The consumption of coloured berries, coffee, cocoa and cocoa products, whole grain cereals and pulses should be supported and increased. Varied plant food should be prefered over the dietary polyphenol supplements.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
FM - Hygiena
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Výživa a potraviny
ISSN
1211-846X
e-ISSN
—
Svazek periodika
71
Číslo periodika v rámci svazku
6
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
158-161
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—