Hledání transcendence a autenticity v sekulárním věku
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F14%3A10285153" target="_blank" >RIV/00216208:11210/14:10285153 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Hledání transcendence a autenticity v sekulárním věku
Popis výsledku v původním jazyce
Recenzní studie si klade za cíl kriticky představit přelomové dílo v oblasti bádání o sekularizaci Sekulární věk Charlese Taylora. Studie poukazuje na provázanost s Taylorovým předešlým dílem Zdroje jáství spočívající především na kontrapozici tzv. porózního Já a zapouzdřeného Já. Dále představuje Taylorovo pojetí sekularizace: Sekularizace není ústupem náboženství z veřejné sféry, ale širším společenským procesem, v rámci něhož se stává nemožné, aby si jeden světonázor nárokovat privilegované postavení. Studie se dále zaměřuje na Taylorovo odmítnutí moderny pojaté v podobě scientistického světonázoru a univerzalistické morálky jako nadvláda výhradně lidských kategorií. V kontextu tohoto odmítnutí pojednává o Taylorově pokusu oslabit tuto "nadvládu lidského" vztahem k transcendenci.
Název v anglickém jazyce
The Search for Transcendence and Authenticity in a Secular Age
Popis výsledku anglicky
This review-study aims to present a critical exposition of the ground-breaking work in the study of secularisation, Charles Taylor's Secular Age. The study points to the links with Taylor's preceding work, Sources of the Self, which consists above all inthe contrast of the porous self and the buffered self. It also presents Taylor's conception of secularization: secularization is not a retreat of religion from the public sphere, but the widening of the social process that makes it impossible for one world-view to make claim to a privileged status. The study also focuses on Taylor's rejection of modernity which, in the shape of a scientific world-view and a universalistic modernity understood as the hegemony of exclusively-human categories. In the context of this rejection, the article discusses Taylor's attempt to weaken the "hegemony of the human" by a relation to transcendence.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AA - Filosofie a náboženství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2014
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Filosofický časopis
ISSN
0015-1831
e-ISSN
—
Svazek periodika
62
Číslo periodika v rámci svazku
5
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
745-758
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—