Jaspersův koncept mezních situací a Franklův smysl v utrpení - pozitivní pohledy na náročnou životní událost
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F15%3A10315803" target="_blank" >RIV/00216208:11210/15:10315803 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Jaspersův koncept mezních situací a Franklův smysl v utrpení - pozitivní pohledy na náročnou životní událost
Popis výsledku v původním jazyce
Článek ukazuje možný pozitivní dopad náročné životní události na člověka. Prezentuje koncept mezních situací Karla Jasperse, který tvrdí, že mezní situace může vést k sebenalezení jedince, k jeho autentické existenci. V mezních situacích selhávají strategie zvládání, které jedinec používá v každodenním životě. Člověk nevyřeší mezní situaci tím, že se ji pokouší změnit ale tím, že mezní situace změní jeho. Dále se článek zabývá pohledem na utrpení Viktora Emanuela Frankla. Dle Frankla jedinec může v utrpení nalézt smysl svého života. Článek také poukazuje na některé aspekty (např. přijetí zodpovědnosti, sebetranscendenci), jež mohou jedinci napomoct nalézt cestu k sama sobě, k vyrovnání se s náročnou životní událostí. Článek pojednává o podobnostech Jaspersových a Franklových myšlenek. Koncept mezních situací a smysl v utrpení jsou dány do souvislosti s konceptem posttraumatického rozvoje.
Název v anglickém jazyce
Jaspers's concept of limit situations and Frankl's meaning of suffering - positive views of difficult life situation
Popis výsledku anglicky
The article shows possible positive impact of difficult life situation on a man. It presents the concept of limit situations of Karl Jaspers who claims that limit situation may lead to self-discovery of an individual, to his authentic existence. Coping strategies which an individual use in everyday life fail in limit situations. A man does not solve the limit situation that he tries to change it but that limit situation changes him. Next, the article discusses Viktor Emanuel Frankl's view of suffering.According to Frankl, an individual may find his meaning of life in suffering. The article also refers to some aspects (e.g. acceptance of responsibility, self-transcendence) which may help an individual to find a way to himself, to cope with a difficultlife situation. The article discusses the similaraties of Jaspers' and Frankl's ideas. The concept of limit situations and the meaning of suffering are related to the concept of posttraumatic growth.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AN - Psychologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Psychoterapie
ISSN
1802-3983
e-ISSN
—
Svazek periodika
9
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
21-29
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—