Vnímat - myslet - číst. Perceptuální a konceptuální možnosti analýzy umění
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F17%3A10363774" target="_blank" >RIV/00216208:11210/17:10363774 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://udu2.ff.cuni.cz/node/121" target="_blank" >http://udu2.ff.cuni.cz/node/121</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vnímat - myslet - číst. Perceptuální a konceptuální možnosti analýzy umění
Popis výsledku v původním jazyce
Konference je zaměřená na analýzu "jazyka", pomocí kterého je v umění sdělován význam. Umění je prostředkem komunikace, na rozdíl od verbální řeči však není jeho primární doménou vyjádření slova, ale perceptuální fenomény (tedy fenomény vnímatelné zrakem, sluchem, hmatem, pohybem, tělesnou orientací v prostoru apod.). Myšlenky, které stojí v pozadí vzniku uměleckých děl, lze vyjádřit textuálně, přesto však nelze umělecká díla chápat jako pouhé ilustrace verbálně formulovaných myšlenek. V umění se perceptuální a konceptuální složka prolínají tak, že nejde jedno oddělit od druhého. Cílem konference je prohloubené porozumění dialektickému vztahu mezi perceptuální a konceptuální složkou umění, které by se zbavilo zjednodušující polarizace uměleckohistorických metod na ikonografii a formální analýzu. Při vnímání uměleckého díla se zapojuje celá osobnost člověka včetně jeho smyslů, tělesného nastavení, rozumu, paměti, emocí a životní zkušenosti. Analýza vnímání uměleckých děl tak má přesahy do estetiky, filosofie, psychologie, neurologie, biologie a dalších vědních oborů. Dějiny umění se nemohou při analýze vnímání umění uzavřít ostatním oborům, ani nemohou analýzu vnímání přenechat estetice a psychologii s tím, že se jedná o skutečnost příliš "subjektivní", a tudíž obtížně verifikovatelnou.
Název v anglickém jazyce
Perceive, think, read" Perceive - Think - Read. Perceptual and conceptual possibilities of the analysis of art
Popis výsledku anglicky
The topic of the conference is the analysis of the "language" which is used in the transmission of a meaning in art. Art is a medium of communication but it differs from a verbal speech, since its primary tool of expression are not words but perceptual phenomena (meaning the phenomena perceivable by senses, movement, body orientation in space etc.). The thoughts behind the process of a creation of art can be expressed textually but this does not mean that we can understand works of art as mere illustrations of verbally formulated ideas. In art, the perceptual and the conceptual aspects are intertwined in such a way that they cannot be separated. The aim of the conference is to deepen the understanding of the dialectical relation between the perceptual and the conceptual aspects of art. This understanding should avoid the reductive art historical methods which polarize works of art into the iconography and the formal analysis. When a work of art is perceived, our whole personality is involved including the senses, corporeal setting, reason, memory, emotions and experiences. Thus, the analysis of works of art overlaps with aesthetics, philosophy, psychology, neurology, biology and other academic disciplines. In the analysis of the perception of art, art history cannot detach itself from other fields of knowledge, nor can it leave this analysis to aesthetics or psychology claiming that it is too subjective and difficult to verify.
Klasifikace
Druh
M - Uspořádání konference
CEP obor
—
OECD FORD obor
60401 - Arts, Art history
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Místo konání akce
Praha
Stát konání akce
CZ - Česká republika
Datum zahájení akce
—
Datum ukončení akce
—
Celkový počet účastníků
55
Počet zahraničních účastníků
2
Typ akce podle státní přísl. účastníků
CST - Celostátní akce