Partnerské soužití v době pandemie: identifikace faktorů formujících riziko konfliktu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F20%3A10416013" target="_blank" >RIV/00216208:11210/20:10416013 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Partnerské soužití v době pandemie: identifikace faktorů formujících riziko konfliktu
Popis výsledku v původním jazyce
Pandemie nemoci covid-19 a přidružená restriktivní opatření představují velmi komplexní soubor stresorů (např. strach z infekce, strach z budoucnosti, sociální izolace), který hluboce zasáhl do mnoha aspektů našeho života včetně oblasti intimity a partnerských vztahů a ovlivnil tak i sexuální a reprodukční zdraví. Prezentovaný výzkum se zaměřoval na identifikaci faktorů, které mohou zvyšovat/snižovat riziko partnerského konfliktu v mimořádných situacích jako je pandemie nemoci covid-19. Specifickým cílem studie je testování vlivu změn v partnerské sexuální touze a chování na disturbance v partnerské dynamice a fungování v průběhu pandemie. Studie proběhla v 8 evropských zemích (Francie, Německo, Chorvatsko, Portugalsko, Česká republika, Holandsko, Švédsko a Turecko). On-line dotazník byl ve všech zemích distribuován skrze stránky oficiálních médií a zaměřoval se pouze na osoby žijící v partnerství. Dotazník obsahoval standardizovaná měření následujících oblastí před a v průběhu pandemie: (1) strukturální faktory (socioekonomická situace, děti), (2) osobnostní faktory (interpersonální motivace k sexu) a 3) partnerské faktory (emoční blízkost partnerů, partnerská spokojenost a délka partnerství).
Název v anglickém jazyce
Couples in a time of pandemic: identification of factors forming the risk of conflict
Popis výsledku anglicky
The covid-19 pandemic and associated restrictive measures represent a very complex set of stressors (eg. fear of infection, fear of the future, social isolation) that has profoundly affected many aspects of our lives, including intimacy and relationships, and thus affected sexual and reproductive health. The presented research focused on the identification of factors that may increase / decrease the risk of partner conflict in emergency situations such as the covid-19 pandemic. The specific goal of the study is to explore the effect of changes in partner sexual desire and behavior on disturbances in partner dynamics and functioning during a pandemic. The study was conducted in 8 European countries (France, Germany, Croatia, Portugal, the Czech Republic, the Netherlands, Sweden and Turkey). The online questionnaire was distributed in all countries through the official media and focused only on people living in partnership. The questionnaire contained standardized measurements of the following areas before and during the pandemic: (1) structural factors (socioeconomic situation, children), (2) personality factors (interpersonal motivation for sex) and 3) partner factors (emotional closeness of partners, partner satisfaction and length of partnership ).
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
50101 - Psychology (including human - machine relations)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů