Právo na efektivní vyšetřování: dochází na třetím Ústavním soudu k výrazné změně v koncepci ochrany základních práv?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F16%3A10329827" target="_blank" >RIV/00216208:11220/16:10329827 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Právo na efektivní vyšetřování: dochází na třetím Ústavním soudu k výrazné změně v koncepci ochrany základních práv?
Popis výsledku v původním jazyce
Článek se zabývá přístupem českého Ústavního soudu k ochranné funkci základních práv v protikladu k tradiční, obranné funkci. Zatímco obranná funkce zakládá státu povinnost nezasahovat a respektovat základní práva jednotlivce, ochranná funkce státu ukládá aktivně jednat k jejich zabezpečení a ochranně. Problematika je zkoumána v prvé řadě skrze judikaturu třech zahraničních vrcholných soudů, tj. Spolkového ústavního soudu SRN, Nejvyššího soudu USA a Evropského soudu pro lidská práva. Ochranná funkce základních práv netvoří v judikatuře Ústavního soudu ucelenou doktrínu, nýbrž se zakládá na přebírání německé koncepce Schutzpflicht a doktríny pozitivních závazků ESLP. Především inspirace judikaturou Evropského soudu pro lidská práva je aktuálně velmi podstatná, což se projevuje např. v uznání ústavně zaručeného práva poškozených na efektivní vyšetřování. Tím došlo ke značné změně v přístupu Ústavního soudu k zásahům do činnosti orgánů činných v trestním řízení v přípravném řízení.
Název v anglickém jazyce
Right to an Effective Investigation: Is the Approach to Constitutional Rights by the Third Constitutional Court Changing Significantly?
Popis výsledku anglicky
The article is concerned with the approach of the Czech Constitutional Court to the protective function of constitutional rights as compared to the traditional, defensive function. Whereas the defensive function of constitutional rights requires that the state does not interfere with and respects the constitutional rights of the individual, the protective function requires the state to act to promote and protect constitutional rights. The problematic is examined primarily through the case-law of three foreign supreme courts that is the Federal Constitutional Court of the Federal Republic of Germany, the Supreme Court of the United States of America and the European Court of Human Rights. The protective function of constitutional right does not form a coherent doctrine but is based on implementation of the German concept of Schutzpflicht and the doctrine of positive obligations of the ECHR. Above all, the inspiration by the case-law of the ECHR is very important which is demonstrated by the acceptance of the constitutional right of victims to effective investigation. This has caused a great change in the approach taken by the Constitutional Court to its ability to interfere with the work of the police and state prosecutors during the pre-trial phase of criminal investigations.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AG - Právní vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Jurisprudence
ISSN
1802-3843
e-ISSN
—
Svazek periodika
25
Číslo periodika v rámci svazku
5
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
3-14
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—