Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Islámské cenné papíry sukúk : z pohledu české a evropské právní úpravy investičních nástrojů

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F19%3A10402055" target="_blank" >RIV/00216208:11220/19:10402055 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Islámské cenné papíry sukúk : z pohledu české a evropské právní úpravy investičních nástrojů

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Sukúky jsou zvláštním druhem cenných papírů vycházejících z islámského práva. Jsou aktuálním a stále důležitějším nástrojem obchodování na finančních trzích nejen v muslimských zemích. Cílem předkládané publikace je vymezení tohoto islámského právního institutu v jeho celistvosti a následné přezkoumání z pohledu české a unijní právní úpravy cenných papírů a investičních nástrojů. Východiskem výzkumného záměru je hypotéza, že studiem cizího práva a komparací jeho institutů lze dosáhnout lepšího porozumění vlastní právní úpravě a případně dospět k vytvoření nových řešení, která by jinak zůstala ve standardním kontextu vnitrostátního poznávání práva skryta. Monografie rozebírá sukúky jak v rovině teoretického pojetí dle islámské právní teorie (idealistický přístup), tak z pohledu jejich skutečné podoby v aplikační praxi jako produkty islámské sekuritizace (pragmatický přístup). Provedený rozbor ústí ve vlastní definiční uchopení pojmů sukúk a islámská sekuritizace. Text dále přibližuje struktury celkem sedmi hlavních druhů sukúků, kterými jsou (i) sukúk al-idžára, (ii) sukúk al-murábaha, (iii) sukúk as-salam, (iv) sukúk al-istisná&apos;a, (v) sukúk al-mušáraka, (vi) sukúk al-mudáraba a (vii) sukúk al-wakála. V návaznosti na vyřazení neobchodovatelných druhů sukúků a těch druhů sukúků, které se svou povahou blíží korporátním cenným papírům, je pro komparaci s českým a unijním právním rámcem zvolen nejvýznamnější druh sukúku, kterým je sukúk al-idžára. Výsledkem provedeného zkoumání je zjištění, že přestože není zkoumaný islámský právní institut právní úpravou platnou v České republice předvídán, lze nalézt dostatečnou právní oporu pro emitování sukúku al-idžára jako tří různých druhů cenných papírů podle českého práva, jimiž jsou: (i) dluhopis spojený se zajišťovacím převodem vlastnického práva, (ii) svěřenský certifikát a (iii) podílový list. Tyto cenné papíry je rovněž možné podřadit pod zákonné vymezení pojmu investiční nástroj. Komparativním přiblížením sukúků byla řešena doposud v české právní teorii nedotčená problematika, jejíž řešení navíc přineslo nové teoretické poznatky se širšími přesahy a praktickou relevancí, čímž byla potvrzena výchozí hypotéza. Závěry monografie totiž vedou k předložení řady návrhů de lege ferenda týkajících se české právní úpravy investičních nástrojů, cenných papírů a investičních fondů a především pak v teoretickou konstrukci dvou zcela nových druhů cenných papírů dle českého práva. Dluhopis přinášející věřitelům vedle práva na splacení jmenovité hodnoty dočasné vlastnické právo k určitému aktivu a cenný papír, v němž jsou inkorporována práva obmyšleného svěřenského fondu, jsou originálními koncepty, které by mohly doznat praktického uplatnění a budoucího legislativního zakotvení.

  • Název v anglickém jazyce

    Islamic Sukuk Securities : from the Perspective of Czech and European Legal Regulation of Financial Instruments

  • Popis výsledku anglicky

    Sukuk are a special kind of securities based on Islamic law. Being an up-to-date and increasingly important instrument, sukuk are traded in financial markets of not only Muslim countries. The aim of the publication is to review this Islamic legal institute in its entirety and to examine it from the point of view of the Czech and European Union legal regulation of securities and financial instruments. The starting point of the research is the assumption that by studying foreign law and comparing its institutes, it is possible to achieve a better understanding of one&apos;s own legal regulation and possibly create new solutions that would otherwise be hidden in the standard context of understanding national law. The present publication deals with sukuk both in terms of their theoretical definition provided by the Islamic legal theory (the idealistic approach) as well as from the point of view of their actual form in practice as products of Islamic securitization (the pragmatic approach). The analysis of the examined legal institute results in a new definition of the concepts of sukuk and Islamic securitization. The paper further concentrates on the structures of a total of seven main types of sukuk, namely: (i) Sukuk al-Ijarah, (ii) Sukuk al-Murabahah, (iii) Sukuk as-Salam, (iv) Sukuk al-Istisna&apos;a, (v) Sukuk al- Musharakah (vi) Sukuk al-Mudarabah and (vii) Sukuk al-Wakalah. Following the elimination of non-negotiable types of sukuk and sukuk which by their nature are close to corporate securities, Sukuk al-Ijarah as the most important type of sukuk was chosen for a comparative analysis within the Czech and European Union legal framework. The analysis results in the conclusion that although the examined Islamic legal institute is not contained in law applicable in the Czech Republic, sufficient legal support for the issuance of Sukuk al-Ijarah can be found in the form of three different types of securities under Czech law, namely: (i) bond secured by transfer of ownership right, (ii) trust certificate and (iii) mutual fund certificate. These securities can also be classified within the legal definition of financial instruments. The comparative approach to sukuk has solved an issue that remained unclear in the Czech legal theory so far while bringing new theoretical knowledge with wider impact and practical relevance, thus confirming the initial assumption. The conclusions of the publication lead to the presentation of a number of de lege ferenda proposals concerning the Czech legal regulation of investment instruments, securities and investment funds and above all result in designing two completely new types of securities under Czech law. A bond providing creditors with temporary ownership of a particular asset in addition to the right to have the nominal value repaid and a security in which the rights of a trust fund beneficiary are incorporated represent original concepts that could lead to practical application and serve future legislation.

Klasifikace

  • Druh

    B - Odborná kniha

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    50501 - Law

Návaznosti výsledku

  • Projekt

  • Návaznosti

    S - Specificky vyzkum na vysokych skolach

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2019

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • ISBN

    978-80-87975-90-9

  • Počet stran knihy

    390

  • Název nakladatele

    Nakladatelství Eva Rozkotová

  • Místo vydání

    Beroun

  • Kód UT WoS knihy