Duchovní péče v ozbrojených silách jako služba náboženských společenství veřejnosti. Teoretický úvod
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F19%3A10402266" target="_blank" >RIV/00216208:11220/19:10402266 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Duchovní péče v ozbrojených silách jako služba náboženských společenství veřejnosti. Teoretický úvod
Popis výsledku v původním jazyce
Autor v úvodní části svého článku vymezuje pojem duchovní péče poskytované náboženskými společenstvími ve veřejných institucích. Dále se zabývá péčí o další potřebné osoby mimo veřejné instituce, poskytovanou v součinnosti s veřejnými institucemi, ať už jde o osoby propuštěné z výkonu trestu či z nemocnice, anebo o oběti trestných činů, požárů a katastrof. Srovnává pojem "duchovní péče ve veřejných institucích a duchovní péče poskytovaná v součinnosti s veřejnými institucemi" s používáním téměř synonymního výrazu "kategoriální pastorace". Navazuje přitom na předchozí brněnské konference v rámci cyklu Církev a stát o duchovní péči ve zdravotnictví (2017) a vězeňství (2018). V následující kapitole se autor zabývá problematikou duchovní péče v ozbrojených silách od roku 1990. Věnuje se jejímu rozvoji od uzavření smlouvy mezi ministerstvem obrany ČR, Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v ČR v roce 1998, následného rozkazu ministra obrany a od uzavření Dodatku ke smlouvě v roce 2012. V poslední kapitole se autor zabývá účastí náboženských společenství na posttraumatické intervenční péči o příslušníky Policie ČR a Hasičského záchranného sboru ČR na základě obdobných smluv z roku 2002 a 2003. Upozorňuje na nový Pokyn policejního prezidenta o poskytování duchovních služeb ze dne 7. června 2019, který má přispět nejen k obnově dříve vybudované sítě pomoci, ale vést k jejímu rozšíření.
Název v anglickém jazyce
Spiritual care in the armed forces as a service of religious communities to the public. Theoretical introduction
Popis výsledku anglicky
In the introductory part of his article, the author defines the concept of spiritual care provided by religious communities in public institutions. He also deals with spiritual care for other needy persons outside public institutions, provided in cooperation with public institutions, whether they are released from prison or hospital, or victims of crimes, fires and disasters. He compares the concept of "spiritual care in public institutions and spiritual care provided in cooperation with public institutions" with the use of the almost synonymous term "categorical pastoral care". In doing so, he builds on previous Brno conferences within the cycle "Church and State" on Spiritual Care in Health Care (2017) and Prison Service (2018). In the following chapter the author deals with the issue of spiritual care in the armed forces since 1990. The author deals with its development since the conclusion of the Agreement between the Ministry of Defense of the Czech Republic, the Czech Bishops' Conference and the Ecumenical Council of Churches in the Czech Republic in 1998, the subsequent order of the Minister of Defense and since the conclusion of the Amendment to the Agreement in 2012. In the last chapter, the author deals with the participation of religious communities in post-traumatic intervention care of members of the Police of the Czech Republic and the Fire Rescue Service of the Czech Republic on the basis of similar agreements from 2002 and 2003. He draws attention to the new Order of the Police President on the provision of spiritual services dated 7 June 2019, which is intended to contribute not only to the renewal of the previously established aid network but also to its extension.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Církev a stát 2019
ISBN
978-80-210-9490-1
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
7-20
Název nakladatele
Masarykova univerzita
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
5. 9. 2019
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—