Proč potřebujeme právně teoretický přístup v právní vědě : Co má teorie, filosofie a sociologie práva vlastně vůbec společného a v čem se liší?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F20%3A10411987" target="_blank" >RIV/00216208:11220/20:10411987 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Proč potřebujeme právně teoretický přístup v právní vědě : Co má teorie, filosofie a sociologie práva vlastně vůbec společného a v čem se liší?
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem tohoto příspěvku je odpověď na otázku, proč potřebujeme právně teoretický (tj. analytický) přístup v právní vědě. K tomu je nejprve nutné objasnit, co se tímto právně teoretickým přístupem vlastně myslí a odlišit jej zejména od přístupu právní filozofie. Teorie práva totiž přistupuje ke svému předmětu, tj. k právní normě, jako něčemu, co existuje a priori. Právní teoretik tak normu svým intelektem poznává, avšak v žádném případě ji nevytváří. Právě tím se odlišuje od právně filozofického přístupu, který právní normu poznává, hodnotí, ale také zároveň vytváří, nebo alespoň spoluvytváří. V okamžiku, kdy právní filozof řekne, jaké řešení určitého případu lze považovat za spravedlivé, a tedy správné, zároveň tím také vytváří normu, která k takovému spravedlivému řešení vede. Právně filozofický proces poznání právní normy je tedy neoddělitelně spojen s její tvorbou. Potřeba analytického přístupu souvisí s tím, jak má právník - na rozdíl od laika - doslova "uchopit" právní informační systémy. Bez právně teoretické přípravy, znalosti struktury a porozumění právu jako systému se erudovaný právník může proměnit v závislého uživatele, který není tím, kdo právní informační systém jako svůj nástroj ovládá a řídí, nýbrž tím, kdo je ovládán a řízen.
Název v anglickém jazyce
Why do we need a legal theoretical approach in jurisprudence : What does the theory, philosophy and sociology of law have in common and how do they differ?
Popis výsledku anglicky
The aim of this contribution is to answer why we need a legal theory (ie. analytical) approach in jurisprudence. To do so, it is necessary to clarify what is meant by this legal theory approach and to distinguish it, in particular, from that of legal philosophy. The theory of law treats its subject, ie the legal norm, as something that exists a priori. The legal theorist thus recognizes the norm with his intellect, but by no means creates it. This is what distinguishes it from the philosophical approach that recognizes, evaluates, but also creates, or at least co-creates the legal rule. When a legal philosopher tells us what solution to a particular case can be considered fair and therefore correct, it also creates the norm that leads to such a fair solution. The legal-philosophical process of knowing the legal norm is thus inseparably connected with its creation. The need for an analytical approach is related to how a lawyer - unlike a layman - literally "grasps" legal information systems. Without legal theoretical training, knowledge of the structure and understanding of law as a system, a knowledgeable lawyer can turn into a dependent user who is not the one who controls and manages the legal information system, but who is beeing controlled.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Pocta Jiřímu Rajmundu Treterovi
ISBN
978-80-7502-439-8
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
53-60
Počet stran knihy
447
Název nakladatele
Leges
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—