"Fake news" jako aktuální právní otázka spojená s globalizací
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F20%3A10421479" target="_blank" >RIV/00216208:11220/20:10421479 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00216224:14220/20:00124911
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
"Fake news" jako aktuální právní otázka spojená s globalizací
Popis výsledku v původním jazyce
Jedním z hlavních aspektů globalizace je téměř bezbřehé šíření informací na sociálních sítích a v internetovém prostoru. Klasické poslání zpravodajských serverů a tomu odpovídající práva na šíření a přístup k informacím čelí bezprecedentním situacím, kdy se široká veřejnost stává obětí mnoha zájmových skupin využívajících internetové zpravodajské portály různého charakteru. Takto zpřístupněné informace bývají často uvedeny pod názvem, jenž má vzbudit u čtenáře dojem senzace, přičemž jsou většinou postaveny na pochybných až zcela vyfabulovaných zdrojích; někdy se však snaží svou formou napodobovat seriózní prameny informací. Na sociálních sítích není výjimkou ani robotická propaganda s potenciálem manipulovat veřejné mínění. Zprávy různého charakteru se bezprecedentní rychlostí dostávají k neomezenému počtu recipientů. Negativní stránka globalizace spojená s usnadněním přístupu k informacím širokému okruhu adresátů proto s sebou nese snadnější sdílení dezinformací a tzv. fake news, jejichž závažnost se pohybuje od drobných zásahů do osobnostních práv až po jejich funkci jako nástroje hybridní války. Příspěvek si z těchto důvodů klade za cíl otevřít diskusi v rámci tohoto tématu. Zamýšlí se nad tím, zda je potřeba právní regulace v dané oblasti a pokud ano, jakou formou ji uchopit. Klade si otázku, jestli jsou zavedené obecné mechanismy dostačující, nebo zda je potřeba zavést zvláštní právní rámec, přičemž se rovněž ohlíží do zahraničí. Neopomíná ani konstruktivně zmínit nebezpečí inherentně spojené s jakýmikoliv případnými zásahy v rovině svobody projevu.
Název v anglickém jazyce
"Fake news" as a current legal issue related to globalisation
Popis výsledku anglicky
One ofthe main aspects of globalization is almost boundless dissemination of information on the Internet and sociál media networks. The traditional purpose of journalism and the corresponding right to receive and disseminate information is facing unprecedented situations in which the general public may be a victim of the reality where many interest groups use the online space for their own purposes. The information is often spread with a title that is intended to give the reader an impression of sensation, and is usually based on dubious or almost completely fabricated sources; sometimes they even try to imitate reliable sources of information. Moreover, robotic propaganda with the potential to manipulate public opinion is not exceptional, especially on social media networks. News of various nature reach unlimited number of recipients within a very short period of time. Such a simple access to information by a wide range of recipients makes it easier to share misinformation and 'fake news" than ever before. Furthermore, the seriousness of their impact may vary, ranging from minor interferences with personality rights to a tool in hybrid warfare. Accordingly, the paper aims to open a discussion on this topic. It considers whether it is necessary and desirable to adopt a legal regulation of this phenomenon and, if so, in what manner to address it. It particularly examines and discusses whether the general legal mechanisms are sufficient in this regard or whether it is required to adopt a specific legal framework. Concurrently, the paper takes into account approaches to this issue in other countries and discusses the potential risks of such legal regulation, especially with respect to the freedom of expression.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Právo v měnícím se světě
ISBN
978-80-7380-828-0
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
31
Strana od-do
554-584
Název nakladatele
Aleš Čeněk
Místo vydání
Plzeň
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
16. 12. 2019
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—