Právo na odpočinek jako výslovná součást listiny?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F21%3A10441666" target="_blank" >RIV/00216208:11220/21:10441666 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Právo na odpočinek jako výslovná součást listiny?
Popis výsledku v původním jazyce
Tato práce tvrdí, že i když se průměrná pracovní doba ve vyspělých zemích od druhé světové války zkracuje, vize o jejím podstatném zkrácení způsobeném automatizací se nenaplnily. Naše společnost je naopak často označována jako „vyčerpaná společnost“ nebo „společnost vyhoření“. Mezi pracující populací dochází k podstatnému nárůstu počtu problémů souvisejících se stresem v oblasti duševního zdraví, které nemohou vydržet časové tlaky naší akcelerující společnosti. Při analýze této situace nejprve identifikujeme některé posuny definující náš „postmoderní stav“: od „disciplinární společnosti“ ke „společnosti pro dosažení úspěchu“ a od „předmětů poslušnosti“ k „předmětům produktivity“. Jako symptomy těchto posunů označujeme „psychologizaci práce“ a „privatizaci stresu“, což znamená, že si subjekty obviňují ze svých nedostatků, i když jsou příčiny jejich strádání systémové. Proto se jednotlivci učí čelit časovému tlaku individualistickými metodami, jako je všímavost, nikoli kolektivními. Tento příspěvek se však snaží představit kolektivní metody, zejména ty právní, vycházející z vysoce abstraktního pojmu „právo na čas“.
Název v anglickém jazyce
The right to rest as an explicit part of the charter?
Popis výsledku anglicky
This paper argues that even though the average work time is on the decrease since the Second World War in the developed countries, the visions of its substantial decrease caused by automatization were not fulfilled. On the contrary, our society is frequently labeled "exhausted society" or "burnout society". There is a substantial increase in the number of stress-related mental health issues among the working population that cannot stand the temporal pressures of our accelerating society. Analyzing this situation, we first identify some shifts defining our "postmodern condition": from the "disciplinary society" to "achievement society" and from "subjects of obedience" to "subjects of productivity". As the symptoms of these shifts, we identify "psychologization of work" and "privatization of stress" which means that subjects blame themselves for their shortcomings even when the causes of their hardships are systemic. Therefore, individuals learn to face the time pressures by individualistic methods like mindfulness, not by collective ones. This paper, however, tries to present the collective methods, especially the legal ones, stemming from the highly abstract concept of "right to time".
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Listina v kontextu společenských změn (K 30 výročí jejího přijetí)
ISBN
978-80-7552-076-0
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
15
Strana od-do
145-159
Název nakladatele
Wolters Kluwer ČR
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
22. 9. 2021
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—