Trestněprávní limity svobody projevu ve vztahu k válce na Ukrajině
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F23%3A10456320" target="_blank" >RIV/00216208:11220/23:10456320 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Trestněprávní limity svobody projevu ve vztahu k válce na Ukrajině
Popis výsledku v původním jazyce
Tento příspěvek má za cíl představit koncept a limity trestněprávního postihu svobody projevu. Dále chce poukázat na velmi tenkou hranici mezi svobodou projevu a možným jednáním, které tuto hranici překračuje. Právě z tohoto důvodu by mělo být přistupováno k sankcionování takovýchto projevů maximálně restriktivně. Slovy Ústavního soudu "nepochybnost garance základních práv (včetně svobody projevu) pro každého je právem i povinností demokratického státu ... [tu však] nelze zaměňovat s rezignací čelit projevům zla a nenávisti i takovými prostředky, jež se šiřitelům těchto projevů mohou jevit jako tvrdé." Je nutné vyvážit svobodu projevu na straně jedné jako jedno ze základních lidských práv a zásady humanismu, na kterých naše společnost stojí na straně druhé. Vše výše uvedené je vztaženo vzhledem k současnému konfliktu na Ukrajině. Je popsán koncept tzv. hate speech a trestných činů z nenávisti, jakož ústavní, mezinárodní a zákonné právní úpravy. Hlavní důraz je kladen na postih projevů ve vztahu k Ukrajinskému konfliktu a přístupu orgánů činných v trestních řízení k němu (Stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství, sp. zn. 1 SL 117/2022). Je zde popsán chronologický vývoj celé situace, a zejména problematika jednotlivých skutkových podstat, pod které lze subsumovat schvalování ruské agrese. Jedná se o trestný čin schvalování trestného činu podle § 365 trestního zákoníku a trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia podle § 405 trestního zákoníku.
Název v anglickém jazyce
Criminal law limits on freedom of expression in relation to the war in Ukraine
Popis výsledku anglicky
This paper aims to introduce the concept and limits of criminal sanctions against freedom of expression. It also wants to point out the very thin line between freedom of expression and possible conduct that crosses this line. It is for this reason that the approach to sanctioning such speech should be as restrictive as possible. In the words of the Constitutional Court, "the unquestioned guarantee of fundamental rights (including freedom of expression) for everyone is both a right and a duty of a democratic state ... [it] cannot, however, be confused with a resignation to confront manifestations of evil and hatred even by means which may appear harsh to the propagators of such manifestations." It is necessary to balance freedom of expression as a fundamental human right on the one hand, and the principles of humanism on which our society is based on the other. All of the above is relevant to the current conflict in Ukraine. The concept of so-called hate speech and hate crimes is described, as well as constitutional, international and statutory legislation. The main focus is on the sanctioning of speech in relation to the Ukrainian conflict and the approach of law enforcement authorities to it (Opinion of the Supreme State Prosecutor's Office, Case No. 1 SL 117/2022). The chronological development of the whole situation is described here, and in particular the issue of individual facts under which the approval of Russian aggression can be subsumed. These are the offence of approval of a crime under section 365 of the Criminal Code and the offence of denying, questioning, approving and justifying genocide under section 405 of the Criminal Code.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Vojna a mír
ISBN
978-80-7502-654-5
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
57-70
Počet stran knihy
122
Název nakladatele
Leges
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—