Gender Recognition Reform Bill: anglo-skotská přestřelka o devoluci a genderu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F23%3A10477231" target="_blank" >RIV/00216208:11220/23:10477231 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Gender Recognition Reform Bill: anglo-skotská přestřelka o devoluci a genderu
Popis výsledku v původním jazyce
Pod názvem Gender Recognition Reform Bill: anglo-skotská přestřelka o devoluci a genderu představím problematiku skotského Gender Recognition Reform (Scotland) Bill, který měl za cíl zreformovat právní proces změny pohlaví na skotském území, pomocí novely stávajícího Gender Recognition Act 2004. Na začátku letošního roku byl schválen skotským parlamentem v Holyroodu výraznou většinou zákonodárců, ale vzápětí mu byl britským ministrem pro Skotsko odmítnut královský souhlas - poprvé pro právní předpis vydaný skotským parlamentem od vzniku devoluce v r. 1998 - čímž jeho projednávání skončilo. Zdůvodnění tohoto kroku konzervativní vládou ve Westminsteru se argumentačně neslo ve dvou rovinách: zaprvé norma údajně zasahovala do výlučných pravomocí westminsterského parlamentu, do kterých patří mj. i otázky rovných příležitostí; zadruhé by údajně bylo tímto předpisem zasaženo do existující ochrany práv žen a dalších skupin v rámci britského Equality Act 2010.Můj příspěvek se bude věnovat právě oběma těmto rovinám - po obecném úvodu do problematiky a souvisejícího stranicko-politického kontextu stručně představím obsah zamítnuté reformy, vč. představení vazby, kterou konzervativní kabinet shledal ve vztahu k obsahu Equality Act 2010. V rámci zkoumání této vazby se detailněji zaměřím na to, zdali hlavní problémy tohoto zákona, optikou vlády Rishiho Sunaka, byly rázu čistě praktického, anebo zdali dle mého názoru skutečně měly ústavněprávní přesah. Podívám se také na to, jaké jsou dosavadní zkušenosti z jiných evropských zemí, které doposud novelizovaly svoji legislativu ve prospěch genderové sebeidentifikace, a jestli zde dochází či nedochází k případnému zneužívání liberálnější zákonné úpravy.V druhé části se zaměřím na samotný základ celé skotské autonomie, Scotland Act 1998. Zkoumat budu koncepci skotské devoluce, co se týče rozsahu pravomocí holyroodského parlamentu a jeho vztahu vůči parlamentu ve Westminsteru. Podívám se také na to, s jakými alternativami řešení kompetenčních sporů se v rámci Scotland Act 1998 počítá a jaká je judikatura britských soudů z posledních let v této věci. Jednalo se o kontroverzní zásah vůči celému ústavnímu nastavení devoluce nebo se jednalo tváří v tvář možných proměn britské antidiskriminační legislativy o nutný krok?Chtěl bych se tak pokusit odpovědět na tyto otázky: "Byla britská antidiskriminační legislativa touto reformou skutečně ohrožena?" a "Byly reálně rozpory westminsterské vlády s Gender Recognition Reform (Scotland) Bill ústavně řešitelné i jinou cestou?"
Název v anglickém jazyce
Gender Recognition Reform Bill: the Anglo-Scottish shoot-out over devolution and gender
Popis výsledku anglicky
Under the title Gender Recognition Reform Bill: the Anglo-Scottish shoot-out over devolution and gender, I will present the issue of the Scottish Gender Recognition Reform (Scotland) Bill, which aimed to reform the legal process of gender reassignment in Scotland, through an amendment to the existing Gender Recognition Act 2004. Earlier this year, it was passed by the Scottish Parliament at Holyrood by a significant majority of legislators, but was subsequently denied Royal Assent by the UK Secretary of State for Scotland - the first time for legislation passed by the Scottish Parliament since devolution in 1998 - bringing its consideration to an end. The Conservative government's justification for this move at Westminster was twofold: firstly, the legislation allegedly interfered with the exclusive powers of the Westminster Parliament, which include equal opportunities issues; secondly, it would have interfered with existing protections for women and other groups under the UK Equality Act 2010.My paper will address both of these levels - after a general introduction to the issue and the related party-political context, I will briefly introduce the content of the rejected reform, including an introduction to the link that the Conservative Cabinet found in relation to the content of the Equality Act 2010. In exploring this link, I will look in more detail at whether the main problems with the Act, through the lens of the Rishi Sunaka government, were of a purely practical nature or whether, in my view, it actually had constitutional overtones. I will also look at the experience of other European countries that have so far amended their legislation in favour of gender self-identification, and whether or not there has been any abuse of the more liberal legislation.In the second part I will look at the very basis of the whole Scottish autonomy, the Scotland Act 1998. I will examine the concept of Scottish devolution in terms of the extent of the powers of the Holyrood Parliament and its relationship to the Westminster Parliament. I will also look at what alternatives to resolving competence disputes are envisaged under the Scotland Act 1998 and what the case law of the UK courts has been in recent years on this matter. Was this a controversial intervention against the whole constitutional set-up of devolution, or was it a necessary step in the face of possible changes to UK anti-discrimination legislation?So I would like to try to answer the following questions: 'Has British anti-discrimination legislation really been threatened by this reform?' and "Were the Westminster government's contradictions with the Gender Recognition Reform (Scotland) Bill constitutionally resolvable by other means?"
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Kulturní války z pohledu ústavního práva
ISBN
978-80-7502-720-7
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
13
Strana od-do
34-46
Název nakladatele
Leges
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Dolní Lomná
Datum konání akce
24. 7. 2023
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—