Transgender ženy ve sportu - spravedlnost a hranice inkluze
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F23%3A10478023" target="_blank" >RIV/00216208:11220/23:10478023 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Transgender ženy ve sportu - spravedlnost a hranice inkluze
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek pojednává o tom, jak jednotlivé světové sportovní organizace rozdílně upravují pravidla pro transgender sportovkyně, které chtějí soutěžit v elitních ženských kategoriích, se zaměřením na recentní a medializované případy. Nejednotnost těchto pravidel je hojně diskutována nejen sportovní, ale i odbornou a širokou veřejností. Jejich rozdílnost pak vede k dohadům, která z variant je ta spravedlivá. Pravidla napříč sporty jsou velmi variabilní od omezení hormonální terapie, kdy je sledována hladina testosteronu v čase, přes časová omezení, která upravují potřebnou délku hormonální terapie, až po individuální přístup u každého jednotlivého případu.Vzhledem ke komplexnosti otázky účasti transgender žen ve sportu po představení jednotlivých pravidel a aspektů příspěvek v závěru nabízí diskusi o tom, kde je hranice inkluze a spravedlnosti. Je to otázka výbušná a je pravděpodobné, že tuto hranici bude mít každý nastavenou jinak, vzhledem k tomu, že se ani v dalších oblastech celospolečenské reality na hranici inkluze nedokážeme jako společnost dohodnout. Také se dotýká faktoru, jak do hry vstupuje otázka zákazu diskriminace a jaké jsou vyhlídky v této oblasti do budoucna. Toto téma bude v následujících letech pravděpodobně rezonovat veřejným prostorem ještě častěji než doposud, a debata o nastavení jednotných pravidel tak bude více než důležitá.
Název v anglickém jazyce
Transgender women in sport - justice and the limits of inclusion
Popis výsledku anglicky
The paper discusses how different world sports organizations differ in their rules for transgender athletes who want to compete in elite women's categories, focusing on recent and publicized cases. The inconsistency of these rules is widely discussed not only by the sporting community, but also by the professional and general public. Their disparity then leads to conjecture as to which of the options is the fair one. The rules across sports are highly variable, ranging from restrictions on hormone therapy, where testosterone levels are monitored over time, to time restrictions that govern the length of hormone therapy needed, to an individual approach for each case.Given the complexity of the issue of transgender women's participation in sport, after presenting the different rules and aspects, the paper concludes by offering a discussion on where the boundaries of inclusion and equity lie. It is an explosive question and it is likely that this boundary will be set differently by everyone, given that we as a society cannot agree on the boundary of inclusion in other areas of society-wide reality either. It also touches on the factor of how the issue of non-discrimination comes into play and what the prospects are for the future in this area. This issue is likely to resonate in the public sphere even more than it has done so far in the coming years, and the debate on setting uniform rules will therefore be more than important.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Kulturní války z pohledu ústavního práva
ISBN
978-80-7502-720-7
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
76-83
Název nakladatele
Leges
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Dolní Lomná
Datum konání akce
24. 7. 2023
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—