Íránský jaderný program: bezpečnostní model proliferace pohledem jaderné strategie a teorie odstrašení
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11230%2F11%3A10090025" target="_blank" >RIV/00216208:11230/11:10090025 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Íránský jaderný program: bezpečnostní model proliferace pohledem jaderné strategie a teorie odstrašení
Popis výsledku v původním jazyce
Předložená stať je věnována testování a konceptualizaci bezpečnostního modelu vypracovaného Scottem Saganem na empirickém případě íránského jaderného programu. Jako vedlejší produkt alternativních vysvětlení proliferace je bezpečnostní model nešťastně ponechán implicitní interpretaci s dominantním předpokladem defenzivních motivů v rámci vnímaného ohrožení ze strany jiného státu. Text ukazuje na inherentní omezení modelu v jeho současné podobě, protože není schopen zahrnout ofenzivně orientované bezpečnostní faktory. Předpoklad defenzivních motivací vycházející z bezpečnostního modelu vyžaduje přítomnost hrozby a schopnost budovaného arzenálu ji čelit. Tento text tedy nejprve zkoumá, zda existují reálné hrozby, kterým by Teherán mohl čelit vybudovánímjaderných zbraní a následně, zda by případný arzenál mohl sloužit jako efektivní deterent z pohledu jaderné strategie.
Název v anglickém jazyce
The Iranian nuclear program: the security model in the nuclear strategy and the deterrence theory perspective
Popis výsledku anglicky
Using the empirical case of the Iranian nuclear program, the presented text is intended to test and conceptualize the security model of nuclear weapons proliferation, as it was outlined by Scott Sagan. As a byproduct of alternative explanations, the security model offers an implied interpretation rather than a clear conceptualization. A defensive reaction to a perceived threat from another nation is inherently expected within the security model. The security related but offensive intent is not appropriately covered by the model, though. Assuming that a defensive purpose requires a present danger from the other nation and the ability of a prospective arsenal to effectively challenge this danger, the two parts of the article's body are respectively devoted to two issues: first, it is examined whether the threat perceived by Iran actually exists, and second, the ability of the arsenal to deter opponents is subsequently addressed within the framework of nuclear strategy.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AD - Politologie a politické vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2011
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Mezinárodní vztahy
ISSN
0323-1844
e-ISSN
—
Svazek periodika
47
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
17
Strana od-do
57-73
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—