Bezpečnostní dilema americké protiraketové obrany
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11230%2F13%3A10134438" target="_blank" >RIV/00216208:11230/13:10134438 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Bezpečnostní dilema americké protiraketové obrany
Popis výsledku v původním jazyce
Článek analyzuje někdejší plán Bushovy administrativy na vybudování takzvaného třetího pilíře americké protiraketové obrany v Polsku a v ČR, a to v kontextu americko-íránských a americko-ruských vztahů. Na tomto tématu je hodnocen explanační potenciál různých, ale provázaných (neo)realistických konceptů bezpečnostního dilematu a odstrašení. Konkrétně studie posuzuje relativní význam klasického a imperialistického bezpečnostního dilematu a explanační potenciál tří odlišných modalit odstrašení. Stať dáleukazuje, jak Írán a Rusko vyvažovaly USA. Také argumentuje, že za americkou protiraketovou obranou nestála primárně defenzivněrealistická snaha o bezpečnost, ale spíše ofenzivněrealistické úsilí o moc a zisk na úkor druhých.
Název v anglickém jazyce
Security Dilemma of the American Ballistic Missile Defense
Popis výsledku anglicky
The article deals with the former US President Bush's plan for the so-called third pillar of the American missile defense system in Poland and the Czech Republic in the context of American-Iranian and American-Russian relations. We assess the explanatorypower of different but interconnected (neo)realist conceptualizations of security dilemma and deterrence. Specifically, the study evaluates the relative importance of classical security dilemma versus imperialist security dilemma and the explanatory power of three different modalities of deterrence. The paper further shows how Iran and Russia balanced the United States. We also argue that the American missile defense system was not primarily motivated by defensive realist worries about security, but rather by an offensive realist struggle for power and gains at the expense of others.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AD - Politologie a politické vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2013
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Mezinárodní vztahy
ISSN
0323-1844
e-ISSN
—
Svazek periodika
48
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
24
Strana od-do
27-50
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—