Běsi, nebo piroh socialismu? Proměnlivá role ideologie v komunistickém totalitarismu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11230%2F15%3A10295188" target="_blank" >RIV/00216208:11230/15:10295188 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Běsi, nebo piroh socialismu? Proměnlivá role ideologie v komunistickém totalitarismu
Popis výsledku v původním jazyce
Studie se zaměřuje na roli ideologie v totalitních komunistických režimech. Zkoumá, do jaké míry je ideologie statickým, nebo dynamickým elementem a klade si otázku, v jakém stupni ideologie omezuje politické vůdce a do jaké míry mohou vůdci komunistických států nakládat s ideologií svévolně. Uvedené skutečnosti rozebírá zejména pomocí příkladu V. I. Lenina a jeho vztahu k proveditelnosti socialistické revoluce. Poukazuje též na rozpor mezi deklarovanými cíli komunismu a politickou praxí diktatury proletariátu a zabývá se rovněž překvapivou blízkostí mezi vizí komunismu a žánrem sci-fi. V neposlední řadě se studie zaměřuje i na pseudonáboženský charakter komunistického totalitarismu a jeho důsledky pro charakter komunistických režimů a pro jejich politiku masové represe.
Název v anglickém jazyce
Demons, or the pie of socialism? The changing role of ideology in communist totalitarianism
Popis výsledku anglicky
The study focuses on the role of ideology in totalitarian communist regimes. It examines the extent to which ideology can be regarded as a static or dynamic element and raises the question of to what extent ideology restricts political leaders and to what extent political leaders of communist states can use ideology arbitrarily, primarily doing so through the example of V. I. Lenin and his relation to the viability of the socialist revolution. The study also points out the contradiction between the declared goals of communism and the political practice of the dictatorship of the proletariat. It deals with the surprising proximity between the vision of communism and the genre of science fiction. The study also focuses on the pseudo-religious character of communist totalitarianism and its implications for the nature of totalitarian communist regimes and their policy of mass repression.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AD - Politologie a politické vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Securitas Imperii
ISSN
1804-1612
e-ISSN
—
Svazek periodika
26
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
25
Strana od-do
12-36
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—