Proč studovat novinařinu? Pohled studentů a studentek na výuku žurnalistiky v České republice
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11230%2F23%3A10478905" target="_blank" >RIV/00216208:11230/23:10478905 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Proč studovat novinařinu? Pohled studentů a studentek na výuku žurnalistiky v České republice
Popis výsledku v původním jazyce
Žurnalistika jako obor bývá často z pohledu sociologie profesí označována za semi-profesi, polo profesi nebo za tzv. otevřenou profesi. Je tomu tak mimo jiné i proto, že v České republice není pro její výkon nutné ovládat přesně vymezený korpus vědění, kterého by bylo možné nabýt jen skrze institucionalizované vysokoškolské nebo univerzitní vzdělání. Přesto je žurnalistické vzdělání poskytované univerzitami zcela zásadním prvkem pro profesionalizaci a vysokou kvalitu a standardy tuzemské žurnalistiky. Tento výzkum se problematikou žurnalistického vzdělání zabývá skrze perspektivu studentů a studentek žurnalistiky, kteří představují potenciální nastupující generaci mladých novinářů a novinářek. V rámci kvalitativního výzkumu provedeného se studujícími z tří českých univerzit - konkrétně z Univerzity Karlovy, Masarykovy Univerzity a Univerzity Palackého v Olomouci - je žurnalistika jakožto studijní obor reflektována, přičemž důraz je kladen především na to, jak studující vnímají žurnalistické vzdělání, co vše jim je schopné poskytnout, proč je vůbec podle nich pro výkon novinářské profese potřebné, jaké spatřují v systému vzdělání nedostatky a jaké byly jejich motivace pro to, že se rozhodli toto studium absolvovat.
Název v anglickém jazyce
Why to study journalism? Students' perspective on journalistic education in the Czech Republic
Popis výsledku anglicky
From the perspective of the sociology of professions, journalism is often perceived as a semi-profession or an open profession. This is because, in the Czech Republic, it is not necessary to possess specific knowledge to practice journalism, which could only be gained through an institutionalised university education. Nevertheless, journalism education provided by universities is a fundamental element in the process of professionalisation, which ensures high quality and standards of the journalistic profession. This research addresses the issue of journalism education through the perspective of journalism students, who represent a potential new generation of young journalists. This qualitative research was conducted with students from three Czech universities - Charles University, Masaryk University, and Palacký University in Olomouc. The students' perspectives reflected journalism as a field of study. The research mainly focused on students' perceptions of journalism education. It also explored what education can provide to students, why they think it is necessary for the journalistic profe- ssion, what they see as the limitations or objections in the education system, and lastly, what the motivations of students for deciding to study this field are.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50802 - Media and socio-cultural communication
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník z XII. mezinárodní vědecké konference studentů doktorských studijních programů v oblasti společenských věd
ISBN
978-80-278-0172-5
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
23-34
Název nakladatele
Nakladatelství Epocha
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Olomouc
Datum konání akce
6. 9. 2023
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—