Psychologizace historiografie: Argumentační a narativní strategie v textech Josefa Petráně
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11240%2F09%3A00013383" target="_blank" >RIV/00216208:11240/09:00013383 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Psychologizace historiografie: Argumentační a narativní strategie v textech Josefa Petráně
Popis výsledku v původním jazyce
Autorka v kapitole rozebírá argumentační a narativní strategie v populárně naučných textech J. Petráně ze 70.?90. let 20. století a vztahuje je ke konceptu psychohistorie. Nejprve představuje hlavní badatelské trendy v poválečné světové psychohistorii. Následně rozebírá teoretickou reflexi psychologizujících konceptů v moderní české historiografii a soustřeďuje se na ojedinělý pokus o přenos psychohistorických konceptů a pojmů do českého dějepisectví na stránkách Petráňovy knihy Rebelie (1975). V závěrečné části poukazuje na limity tohoto přístupu a rozebírá roli výpovědí o psychice a emocionalitě v naraci Petráňových textů. Ty zde fungují jako jedna ze základních vztahových struktur ? univerzální psychologické typologie a stereotypy hrají roli v zápletkách a podílejí se i na tropologii a ideologických implikacích Petráňovy historické narace.
Název v anglickém jazyce
Psychologized historical writing: Explanation and narratives in popular historiography of Josef Petráň
Popis výsledku anglicky
The chapter is concerned with explanational and narrative strategies in popular historiography from 1970s to 1990s, especially in books written by J. Petráň. After presenting the main trends of post-World War II psychohistory, the author concentrates ondebates about psychologizing concepts in the recent Czech historiography, above all on a rare attempt to operationalize psychohistorical terms and conceptual frameworks in Petráň´s book Rebelie (1975). In the concluding part the author draws her attention to limits of such an approach and she thematises the role Petráň´s statements on psychology and emotions of characters played in the narrativity of his texts. They could be understood as one of crucial organizing principles of this kind of popular historiography, the autor shows how an universalizing psychological typology a stereotypes participated on the tropology, modes of emplotment, argument as well as ideological implications of Petráň´s books.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AB - Dějiny
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2009
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Paralely, průsečíky, mimoběžky. Teorie, koncepty a pojmy v české a světové histoiorgrafii 20. století
ISBN
978-80-86971-92-6
Počet stran výsledku
31
Strana od-do
—
Počet stran knihy
268
Název nakladatele
albis international
Místo vydání
Ústí nad Labem
Kód UT WoS kapitoly
—