Příběh synagogy v Písku - synagoga jako místo paměti?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11240%2F10%3A10082804" target="_blank" >RIV/00216208:11240/10:10082804 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Příběh synagogy v Písku - synagoga jako místo paměti?
Popis výsledku v původním jazyce
Synagoga v jihočeském městě Písku právě slaví 140 let své existence. Ve své stati se zabývám otázkou, zda toto místo bylo, je a v budoucnu může být místem paměti, jak je definoval Pierre Nora. Synagoga vystavěná v letech 1869-70 v historickém centru města Písku byla výrazem prosperity a společenské vážnosti místní židovské komunity. Židovská menšina významným způsobem spoluutvářela dějiny města, když z ní především v druhé polovině 19. a počátkem 20. století vzešla řada výrazných a veřejně činných osobností. V době druhé světové války se synagoga stala svědkem postupného násilného zániku písecké židovské obce. V padesátých letech pak byla necitlivě přebudována na skladiště oděvního zboží. Paměť židovského místa paměti tím byla na dlouhá desetiletí přervána. Předání synagogy do rukou Židovské obce v Praze roku 1995 nepřineslo její bezprostřední záchranu. Teprve budoucnost ukáže, zda se podaří na přerušenou židovskou i městskou paměť navázat či nikoli.
Název v anglickém jazyce
The story of the Synagogue in Pisek - the Synagogue as the place of memory?
Popis výsledku anglicky
The Synagogue in the South-Bohemian town of Pisek currently celebrates 140 years of its existence. In my article I pose a question whether or not this place was, is and in the future may possibly be a place of memory as defined by Pierre Nora. The Synagogue was built in 1869-70 in the historical centre of Pisek, and it was a symbol of prosperity and social esteem of the local Jewish community. The Jewish minority significantly contributed to the shaping of the town's history: particularly in the secondhalf of the 19th and in early 20th centuries this minority generated a number of significant and publicly active personalities. In the post World War II period, the Synagogue witnessed a gradual forced disappearance of the Jewish community in Pisek. Finally, in 1950s, the Synagogue was insensitively turned into a warehouse of clothing. Only the future will show whether or not we will manage to continue the interrupted Jewish and municipal memory.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AC - Archeologie, antropologie, etnologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2010
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Neklidná krajina vzpomínání : Konkurenční společenství paměti ve městě
ISBN
978-80-88997-47-4
Počet stran výsledku
13
Strana od-do
—
Počet stran knihy
194
Název nakladatele
Univerzita Karlova v Praze, Fakulta humanitních studií ve spolupráci se Židovským muzeem v Praze
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—