Archeologie znaku: vybrané studie k dějinám sémiotiky
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11240%2F15%3A10324587" target="_blank" >RIV/00216208:11240/15:10324587 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Archeologie znaku: vybrané studie k dějinám sémiotiky
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem předložené kolektivní monografie je představit českému čtenáři doposud nepříliš často pojednávané téma sémiotické historiografie. Naším cílem nebylo psát "nezaujatá" historická pojednání, nýbrž uvést do souvislosti a interpretovat zvolená témata v kontextu současné sémiotiky, jež, jakkoli možná dosud spíše implicitně než vědomě, z historického odkazu čerpá. Bylo se třeba zaměřit na místa, která se nám jevila jako inspirující, nebo jednoduše přesvědčivá. Prvním z těchto míst je právě spor o to, co je to přesvědčivost a jak se se sémiotikou překrývá. Není tedy divu, že prvními artefakty, které jsme chtěli představit v rámci "sémiotického muzea", jsou sofisté a řecká rétorika jakožto podstatný epistemologický zlom. Podobný pokus vypořádat se s problémy otevřenými sofisty, rétory a Platónem nalézáme pochopitelně i v Aristotelovi a jeho cestě k obecné teorii inference, která je pro současnou sémiotiku jedním ze základních stavebních kamenů. Posledním místem, které jsme navštívili, je pak logika a teorie znaku u stoických myslitelů. Jestliže Platón, Aristotelés a sofisté otevírají možné perspektivy pro Charlese Sanderse Peirce a Jean--Francoisa Lyotarda, pak stoická inspirace se jasně objevuje u neméně originálního filosofa, který představuje pro sémiotické úvahy jasnou výzvu, totiž Gilles Deleuze.
Název v anglickém jazyce
Archaeology of Sign: Selected Chapters form History of Semiotics
Popis výsledku anglicky
This book concentrates on the in the Czech context rather underestimated topic of the historiography of semiotics. Its possibilities and approchaes are discussed in the introduction. Authors' goal there was to point out certain ways of how historical-oriented studies of sign and semiosis could be or actually are carried on. After that chapters dedicated to Plato and the Sophists follow, with the focus on the context of studies in contemporary rhetorics, trying to show how semiotics and rhetorics meet and overplap each other. Next section offers a discussion of the works of Aristotle, with the opening study on his metaphysics and the conception of science. Then attention is paid to three works of Aristotle: On Intepretation, Prior Analytics, and On Soul. First part introduces to the reader certain model of understanding of the role of sign in Aristotle, based on the distinction between natural sign and symbol, not being sign in the proper sense. This model of understanding is subsequently subjected to critical scrutiny. Reception of Aristotle in Scholastic logic is also reflected. Next study concentrates on Prior Analytics, the role of sign in logic, inference and knowledge in general is analyzed together with references to Peirce's understanding of Aristotle. In the last part, Aristotle's theory of cognition and the role of sign in it, is explained. Final chapter of the book is dedicated to the Stoics, their logic and the thory of sign, and impact of ontology upon their conception. It refers to Deleuze's Logic of Sense, and Deleuze's reflection of Stoic distinction between corporeal and non-corporeal being in pragmatics.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
AA - Filosofie a náboženství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7476-090-7
Počet stran knihy
266
Název nakladatele
TOGGA, Fakulta humanitních studií UK
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—