Rozhlasový večerníček versus socialistický kalendář
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11240%2F17%3A10362109" target="_blank" >RIV/00216208:11240/17:10362109 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Rozhlasový večerníček versus socialistický kalendář
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek se bude zabývat rozhlasovým večerníčkem, který vznikl v Československém rozhlase v lednu 1961. Pořad Dobrou noc, děti se v dalších letech rozvíjel a byl velmi populární, jeho poslechovost se pohybovala okolo 3 až 4 milionů dětí i dospělých. Oblíbenost večerníčku dokládá také velký dopisový ohlas posluchačů. Pořad se vyznačoval moderním stylem, nevázanou fantazií a puncem kvality. Autoři pohádek byli jak zkušení, tak začínající spisovatelé. Cílem příspěvku je také zjistit, jak byl socialistický kalendář reflektován v rozhlasovém večerníčku v letech 1963 - 1967. V práci budu tedy analyzovat, jestli a jak se promítly svátky, výročí a jubilea v tematice a obsahu pohádek ve sledované době. Přestože se 60. léta v médiích nesla v duchu liberalizace poměrů a vznikala řada nových pořadů, vycházel v Československém rozhlase každoročně seznam významných dnů. Tento kalendář tvořil pro redaktory pořadů pomůcku, které se při tvorbě programového plánu měli držet, nevyjímaje ani vysílání pro děti. V duchu socialismu se i v rámci večerníčku při určitých příležitostech objevovaly tendenčně laděné texty, které se týkaly především výročí, svátků a oslav. Cílem příspěvku je také zjistit, jak byl socialistický kalendář reflektován v rozhlasovém večerníčku v letech 1963-1967. V práci budu tedy analyzovat, jestli a jak se promítly svátky, výročí a jubilea v tematice a obsahu pohádek ve sledované době.
Název v anglickém jazyce
Radio Bedtime Story vs. Socialist Calendar
Popis výsledku anglicky
This paper deals with children's radio broadcasts and tries to point out the development of radio bedtime stories in the 1960s. The paper also discusses the history of Czechoslovak radio which was affected by the radio show Good Night, Children. At the beginning of the 60s, the radio experienced a wave of liberalization which brought about the introduction of new programs and innovations in broadcasting. In 1960 a group of editors from the Children and Youth Editorial Board demonstrated an effort to introduce a new type of programme genre - a modern fairy tale. As a result of this initiative, the new show called Good Night, Children was created in January 1961. It represented a hallmark of quality and modern style. Its content comprised short fairy tales by known and emerging writers which were read by leading Czech actors and actresses. The popularity of fairy tale radio bedtime stories was exhibited both by high listener ratings, as well as large amount of letter responses from children and their parents. The focus of this paper is analysis of socialist calendar and radio bedtime story, how the socialist calendar was reflected in the radio bedtime between 1963 and 1967. This part focuses on anthropological interpretation of the way how holidays, anniversaries and jubilees were reflected in the content of fairy tales in the monitored period.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Předjaří. Československo 1963–1967
ISBN
978-80-87912-45-4
Počet stran výsledku
13
Strana od-do
95-107
Počet stran knihy
406
Název nakladatele
Ústav pro studium totalitních režimů
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—