Na cestě k řeči: filosofické zamyšlení nad texty Paula Celana
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11240%2F23%3A10469506" target="_blank" >RIV/00216208:11240/23:10469506 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Na cestě k řeči: filosofické zamyšlení nad texty Paula Celana
Popis výsledku v původním jazyce
Německy píšící židovský básník Paul Celan je pro svou originální práci s jazykem neustálým zdrojem údivu, který je legendickým počátkem filosofování. Proto se k němu filosofové opakovaně vracejí v pokusu vyrovnat se s jeho básnickým dílem. Ale i samotný Celan byl pilným studentem filosofických spisů své doby, zejména personalistické filosofie Martina Bubera a ontologického myšlení Martina Heideggera, od nichž načerpal mnohé podněty pro své pojetí řeči. V odkazu na Bubera chápe Celan řeč dialogicky jakožto oslovení druhého člověka, a to i kdyby ten neposlouchal nebo nebyl přítomný. V návaznosti na Heideggera chápe Celan řeč jakožto nepřetržitou a nezavržitelnou událost cesty k výše zmíněnému oslovení druhého člověka. Básnit - což je exemplární modus řeči - pak znamená ustavičně být na cestě k samotné řeči, jež mluví prostřednictvím oslovení, naslouchání a odpovídání. Celan věnoval svým bezmála "teoretickým" úvahám nad bytostným určením řeči, umění, básnění a samotného básníka dva proslulé texty, které původně vznikly jako děkovné proslovy u příležitosti udělení dvou literárních ocenění. V nich je patrný zejména silný vliv a inspirace myšlením Martina Heideggera, který rovněž poskytl titul předloženému ryze filosofickému pokusu o porozumění Celanově tvorbě.
Název v anglickém jazyce
On the Path to Speech: Philosophical Reflection on Paul Celan
Popis výsledku anglicky
The German-writing Jewish poet Paul Celan is a constant source of wonder for his original work with language, a legendary origin of philosophizing. That is why philosophers have returned to him repeatedly in an attempt to come to terms with his poetic work. But even Celan himself was a diligent student of the philosophical writings of his time, especially the personalist philosophy of Martin Buber and the ontological thought of Martin Heidegger, from whom he drew much of the impetus for his conception of language. In reference to Buber, Celan understands speech dialogically as addressing another person, even if that person is not listening or present. Following Heidegger, Celan understands speech as a continuous and unstoppable event on the way to the aforementioned addressing of the other person. To poem - which is the exemplary modus of speech - then means to be constantly on the way to speech itself, which speaks through addressing, listening and responding. Celan devoted two famous texts, originally written as thank-you speeches on the occasion of two literary awards, to his almost "theoretical" reflections on the essential determinations of speech, art, poetry, and the poet himself. In them, the strong influence and inspiration of the thought of Martin Heidegger is particularly evident, who also provided the title for the presented purely philosophical attempt to understand Celan's work.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60301 - Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7476-314-4
Počet stran knihy
104
Název nakladatele
Togga
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—