Člověk schopný rozlišovat
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11260%2F21%3A10428570" target="_blank" >RIV/00216208:11260/21:10428570 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00216208:11270/21:10428570
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Člověk schopný rozlišovat
Popis výsledku v původním jazyce
Ze schopnosti člověka vnímat svět, vstřebávat množství podnětů, impulsů a vjemů vyplývá potřeba zacházet s těmito in-formacemi, které se stávají součástí naší životní zkušenosti a vpisují se do nás. Vedle receptivity tak probouzí často potřebu reagovat: zaujmout postoj, vyvodit důsledky z toho, s čím se setkávám a co mě utváří. Hledat patřičnou, náležitou odpověď na životní podněty různého druhu. I na biopsychické rovině filtrujeme, třídíme podněty, rozlišujeme ty, kterým popřáváme větší prostor, protože je rozeznáváme jako libé a chtěné a naopak ty, kterým se více či méně vědomě vyhýbáme a s nimiž si nepřejeme zůstávat v kontaktu. Pokusím se nastínit člověku vlastní rozlišovací kompetence, kam patří mj. racionalita, která pomáhá reflektovat a třídit vjemy na vědomé rovině a ve světě náboženské zkušenosti. Vedle ní ovšem křesťanská zkušenost pracuje i s další rovinou rozlišování, která předpokládá, že při rozlišování interagují i další konstitutivní prvky lidství, jako je například schopnost důvěry, tíhnutí k sebepřekročení či sebepotvrzení vlastní identity. V textu se zaměřím na některé klíčové motivy křesťanské zkušenosti s rozlišováním, především na ty, které mohou být důležité pro současný kulturní kontext a hledání odpovědi na otázku po tom, co dnes prioritně potřebujeme umět rozlišit. Pracovní hypotéza: hledám, co mě otevírá a vede k plnějšímu životu a co mě naopak uzavírá životu a stává se překážkou dovršení lidství. V každém případě v této kapitole nepůjde tolik o fázi rozhodnutí a jeho morální aspekt, ale o na předpoklady svobodné volby, předmět a subjekt rozlišování. Za subjekt rozlišování nepovažuji pouze člověka a jeho rozlišovací schopnost, ale výzvou je představit subjekt Ducha jako specifický faktor procesu rozlišování a to v kategoriích srozumitelných pro současný kulturní kontext.
Název v anglickém jazyce
The Person as a Discerning Creature
Popis výsledku anglicky
The chapter deals with the human capacity of discerning internal emotions, experiences, thoughts, feelings, etc., which are prior to concrete action. In the first part it presents the factors which today complicate orientation in a complex world of internal experiences (with emphasis on communal discernment and the individual dimension of discernment). In the second part the chapter examines what we can draw from the experiences of the Christian tradition, codified in certain key texts of spiritual literature (the Scriptures, the Apophthegmata patrum (Sayings of the Desert Fathers), the Spiritual Exercises of St Ignatius of Loyola, the texts of St John of the Cross, Anthony de Mello and Thomas Merton). The final part considers how the approaches and aids which have been manifested in the Christian tradition can help to develop the capacity of discernment in the contemporary cultural context (with the distinction between internal and external examples of discernment).
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60303 - Theology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Kdo je člověk? Teologická antropologie ekumenicky
ISBN
978-80-246-4779-1
Počet stran výsledku
25
Strana od-do
162-186
Počet stran knihy
344
Název nakladatele
Karolinum
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—