Veduty z Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11310%2F20%3A10394426" target="_blank" >RIV/00216208:11310/20:10394426 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Veduty z Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy
Popis výsledku v původním jazyce
Úvodní kapitola 5. svazku edice Národního archivu věnovaného vedutám z unikátní Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty UK přibližuje nejprve historii sbírky a předestírá její mohutný vzestup v období první republiky, kdy byla ustanovena Státní sbírka mapová Republiky československé. Kromě rozsáhlých akvizic vycházela edice starých map Monumenta cartographica Bohemiae. Po 2. světové válce získala sbírka rozsáhlé kartografické kolekce Národního muzea, Univerzitní knihovny (dnes Národní knihovny), ale i konfiskáty zámeckých sbírek. Díky těmto skutečnostem sbírka obsahuje unikátní materiály a patří mezi nejvýznamnější univerzitní kartografické kolekce ve střední Evropě. Rozsáhlou rekonstrukci a očistu fondu následovalo zpracování a zpřístupnění větší části starého a unikátního fondu. V současnosti je sbírka otevřena vědcům a veřejnosti a nabízí on-line přístup k 65 000 digitalizovaných kartografických materiálů. Touto formou otevřenosti patří ke špičkám euroamerické sbírkové činnosti. Dosud nebyla v průběhu zpracování věnována zvláštní pozornost vedutám. Na základě dohody s Národním archivem ČR byly vytvořeny zvláštní metodiky pro jejich samostatné zpracování analytický popis. Vzhledem k rozdílnosti knihovnických a archivních pravidel, metodik i programů bylo nezbytné namapovat, analyzovat a otestovat obsahy polí. Z přibližně 150 000 dokumentů byly pak vybrány, popsány a zdigitalizovány nejstarší, jedinečné a dosud nepopsané a ojediněle zobrazované veduty. Proběhly jejich testovací a následně i ostré exporty do databáze veduty.cz a mimo to budou dále zpřístupněny v tištěné podobě v této knize.
Název v anglickém jazyce
Vedute of the Map Collection of the Faculty of Science of Charles University
Popis výsledku anglicky
The chapter describes the history of the Map Collection, the procedure of professional processing, digitization and accessibility of funds. It also deals with the content of the unique collection, old prints and master works including the entry of Camocio's maps in the UNESCO Memory of the World lists. It describes vedute in old prints, in atlases and also in maps. It explains the procedure of processing them, both the classic one as a description of graphic type of a document and also innovative one as analytical description. The next section describes the process of selecting vedute and their processing in a book. The last but very important part is a creation of digital images into veduty.cz database. They were created as cutouts from existing digital images but also as a new digitization on small scanners.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60401 - Arts, Art history
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Soupis vedut vzniklých do roku 1850. Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
ISBN
978-80-7616-068-2
Počet stran výsledku
21
Strana od-do
6-26
Počet stran knihy
915
Název nakladatele
Odbor archivní správy a spisové služby MV ČR
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—