Která SOA selhává? A selhává opravdu SOA?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11320%2F09%3A00207454" target="_blank" >RIV/00216208:11320/09:00207454 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Která SOA selhává? A selhává opravdu SOA?
Popis výsledku v původním jazyce
Servisní orientace (SO) a servisně orientované architektury jsou úspěšným způsobem budování moderních (modulárních) systémů. Často se ale zapomíná, že SO je spíše filosofie (přístup k řešení), které používá jiné metody (má jiná omezení) a klade si poněkud jiné cíle u malých a středních podniků než u těch velkých. U malých podniků je větší důraz na znovupoužití stávajícího SW, používá se menší množství služeb, je tendence více využívat dávkové systémy a komunikaci ve formě strukturovaných datových objektů či dokonce souborů. Možné formy takovýchto řešení mohou jen zčásti využívat systémy standardů vyvinutých např. OASIS. Tyto standardy podporují spíše systémy tvořené malými komponentami s jemnozrnnými rozhraními. V praxi malých a středních firem je typická integrace legacy systémů, využití softwaru třetích stran i nových aplikací. Řada z těchto praktik je výhodná i pro velké systémy. Domníváme se, že jistá deziluze ze SO je způsobena nedostatečnou pragmatičností při vývoji SO systémů.
Název v anglickém jazyce
Why SOA fails? And the failing one is really SOA?
Popis výsledku anglicky
Service orientation and SOA are very successful philosophies of the development of modern software systems. It is often forgotten that service orientation is rather a philosophy using the methods and having the aim that can be different for SMB than forlarge enterprises. Small companies require more reuse of legacy systems. They use a quite small number of services and there is a tendency to apply and integrate batch systems and non-standard communication protocols. Such solutions can use only some ofthe standards developed e.g. by OASIS. The reason is that such standards prefer in fact rather systems formed by fine-grained services. Small and middle-sized enterprises typically integrate not only legacy systems and batch systems, but also open-sourceand third-party products. Surprisingly enough many of these practices are advantageous for large enterprises as well. Neglecting this fact is neglecting the pragmatic aspects of SOA; it is likely the main reason of the ?failures? of SOA.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
JC - Počítačový hardware a software
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)<br>Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2009
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
DATAKON 2009
ISBN
978-80-245-1568-7
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
—
Název nakladatele
Vysoká škola ekonomická v Praze, Nakladatesktví Oeconomica
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
1. 1. 2009
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—