Záhřmotí. Hlásková instrumentace v poezii Vladimíra Holana
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11410%2F21%3A10438859" target="_blank" >RIV/00216208:11410/21:10438859 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Záhřmotí. Hlásková instrumentace v poezii Vladimíra Holana
Popis výsledku v původním jazyce
Záměrem monografie Záhřmotí. Hlásková instrumentace v poezii Vladimíra Holana je prozkoumat relevantní část Holanova básnického díla z hlediska autorovy práce s konfiguracemi hlásek a jejich instrumentací. Onu relevantní část Holanova díla jsme vymezili na jedné straně Holanovou prvotinou Blouznivý vějíř (1926) a na straně druhé sbírkou Na postupu (1943-48), která je mezníkem ve vývoji zvukové vrstvy Holanovy poezie, neboť právě v ní autor opouští vázaný verš. Zvolili jsme takové uspořádání výkladu (od prvotiny z let dvacátých až po sbírku Na postupu z let čtyřicátých; etapy Holanovy tvorby členěné podle druhového a žánrového "blíženectví"), aby nám to umožnilo sledovat Holanovo psaní jako kontinuum proměn a variací majících svou vnitřní logiku. Do centra pozornosti stavíme právě sémantický potenciál instrumentace, tj. seskupování hlásek v osamostatnělé útvary jako jeden ze způsobů básnické aktualizace zvukové vrstvy jazyka. Domníváme, že v Holanově poezii obecně hlásková opakování a konfigurace vytvářejí sémantický potenciál, jejž je nutno začlenit do úhrnného významového dění. Tak obtížně vymezitelný jev a subtilní fenomén, jakým je hlásková instrumentace, se snažíme uchopit, pojmenovat a verifikovat prostřednictvím metodologie sémioticko-strukturalistické. Aktivizování zvukové složky básnického jazyka nechápeme jen jako pouhou ozdobu myšlenky, tématu..., je "hřmotem" dění smyslu v básni (odtud titul monografie) - interpretační vhledy do Holanovy poezie nechť jsou výzvou čtenářům k hlubšímu ponoru do básnických textů, do zvukových vrstev zakládajících podstatu básnivosti, vrstev, jež se vynořují na pomyslném vrcholku jakožto prvek zesilující a mnohdy podstatně formující celkové vyznění básně. Jádrem práce jsou srovnávací analýzy, v nichž sledujeme vzájemnou prostupnost významového, tematického a zvukového plánu. Snažíme se tedy neomezovat pouze na popis a analýzu zvukových konfigurací, ale tyto jevy vždy vnímat v rámci širších významových komplexů, jako je např. lyrický subjekt a jeho stylizace. Prostřednictvím sledování zvukové roviny veršů usilujeme "vyprávět" příběh proměn Holanovy poezie, příběh vnořený hluboko do samotné Holanovy poezie, do jejího jazyka.
Název v anglickém jazyce
Záhřmotí/Thunder. Phonic instrumentation in Vladimír Holan's poetry
Popis výsledku anglicky
This book aims to analyze the artistic use of sound instrumentation in Vladimír Holan's poetry during the period delimited by his collections Blouznivý vějíř (Delirious Fan, 1926) and Na postupu (Advancing; 1943-48), with the latter marking the beginnings of moving away from formal verse. The text focuses on the semantic potential of instrumentation, i.e., the grouping of sounds in independent forms as a poetic tool used on the sound layer of the language. The analysis aimed to find relevant repetitions of sounds, instrumented areas and configurations, which in Holan's poetry generally result in a semantic potential, and which must be included in the overall semantic events.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60205 - Literary theory
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-246-4916-0
Počet stran knihy
312
Název nakladatele
Univerzita Karlova, nakldatelství Karolinum
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—