Somatická charakteristika dětí s lehkým intelektovým postižením
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11510%2F10%3A10080010" target="_blank" >RIV/00216208:11510/10:10080010 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Somatická charakteristika dětí s lehkým intelektovým postižením
Popis výsledku v původním jazyce
Udává se, že jedinci s intelektovým postižením, resp. žáci základních škol praktických mají v průměru nižší tělesnou hmotnost a tělesnou výšku než jejich intaktní vrstevníci, avšak tyto rozdíly nebyly statisticky potvrzeny. Naopak, v mnoha studiích se dospělo k závěru, že v populaci osob s intelektovým postižením se nachází více obézních jedinců. Byl zjištěn i častější výskyt vadného držení těla a labilní zdravotní stav. Uvedený příspěvek je pojatý jako rešerše o problematice somatických charakteristikosob s intelektovým postižením (s důrazem na děti a mládež), resp. žáků základních škol praktických (včetně romských) a má podat ucelený přehled o tomto dosud málo publikovaném tématu. Data jsou obohacena o výsledky vlastního výzkumu realizovaného se 153žáky (61 dívek a 92 chlapců; průměrný věk 10,62 ? 0,56 roků) pražských základních škol praktických.
Název v anglickém jazyce
SOMATIC CHARACTERISTICS OF CHILDREN WITH MILD INTELLECTUAL DISABILITIES
Popis výsledku anglicky
. It is reported that individuals with intellectual disabilities, or students from practical elementary schools, have a lower body weight and height, on average, than their intact peers, though these differences have not been confirmed statistically. Onthe contrary many studies have concluded that there are more obese individuals in the population of persons with intellectual disabilities. A more frequent occurrence of a poor posture and unstable state of health was also ascertained. The article is conceived as research in the problem of somatic characteristics of people with intellectual disabilities (with an emphasis on children and youth), or pupils from practical elementary schools (including Roma children) and should give a comprehensive overviewof this rarely-published theme. The data is enhanced by the results of the actual survey performed with 153 students (61 girls and 92 boys; an average age of 10.62 ? 0.56 years) from Prague practical elementary schools.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
FG - Pediatrie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2010
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Česká kinantropologie
ISSN
1211-9261
e-ISSN
—
Svazek periodika
14
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—