Nátlak, rezistence, přijetí ? Konstruktivní prvky identity pobělohorských exulantů v Sasku
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11610%2F13%3A10210025" target="_blank" >RIV/00216208:11610/13:10210025 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nátlak, rezistence, přijetí ? Konstruktivní prvky identity pobělohorských exulantů v Sasku
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem této kapitoly, která má spíše podobu nástinu badatelských možností, bylo znovu oživit diskusi nad některými otázkami, jež ve své práci o saském exilu představila v de- vadesátých letech 20. století historička Lenka Bobková. Pokusil jsem se rozšířitjejí původní podněty o otázky, které umožňují položit přístupy ke studiu kolektivních identit, přičemž hlavní východisko mých úvah spatřuji v metodických postupech historické a sociální antropologie. Dle mého mínění se saská strana snažila ovlivňovat hodnoty exulantů tak, aby se z nich vytvořily konstruktivní prvky jejich nové identity, která by lépe vyhovovala požadavkům saského sociálního prostředí. Zároveň jsem se snažil otevřít některé otázky, které by bylo vhodné v souvislosti s touto skutečnostídále zkoumat, v prvé řadě možnosti studia kolektivní identity saských pobělohorských exulantů.
Název v anglickém jazyce
Coercion, resistance, acceptance? Constructive elements of identity of post-White Mountain exiles in Saxony
Popis výsledku anglicky
The aim of this chapter, which has rather the form of an outline of research options, was to revive the discussion on some issues that were presented in work of Lenka Bobková on the Saxon exile which was published in the 1990s. I tried to extend its original stimuli of questions which can be answered with using of approaches to the study of collective identities. I saw the main starting point for my reflections in the methodologies of historical and social anthropology. In my opinion, the Saxon party tried to influence the denomination and meanings of exiles in a bid to create new constructive elements of their new identity that would better suit the requirements of the Saxon social environment. At the same time I tried to open some questions that would be appropriate to further study, firstly the possibility to study a collective identity of post-White Mountain exiles in Saxony.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AB - Dějiny
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2013
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Paměť - národ - menšíiny - marginalizace - identity I.
ISBN
978-80-87398-43-2
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
195-202
Počet stran knihy
264
Název nakladatele
Fakulta humanitních studií UK
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—