Chromagenové filtry a jejich vliv na rychlost čtení u dyslektiků
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14110%2F15%3A00087336" target="_blank" >RIV/00216224:14110/15:00087336 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Chromagenové filtry a jejich vliv na rychlost čtení u dyslektiků
Popis výsledku v původním jazyce
Dyslexie je jednou z nejznámějších specifických poruch učení. Čtenářský výkon dyslektika, hodnocený z hlediska rychlosti, přesnosti a porozumění, zdaleka nedosahuje očekávané úrovně přiměřené jeho věku, naměřené hodnotě IQ a dostatečné vzdělávací nabídce. Jednou z možností, jak dětem s dyslexií a projevy vizuálního stresu pomoci, může být používání chromagenových filtrů. Jedná se o tónované brýlové či kontaktní čočky o přesně stanovených vlnových délkách. Sítnicový obraz se díky nim stává tmavším, dochází k prodloužení latentního času, tedy doby mezi absorbováním světla sítnicí a jeho zpracováním mozkem. Filtry by měly zajistit resynchronizaci a selektivní změny informací takovým způsobem, který může vést ke zlepšení čtecích a psacích obtíží u postižených jedinců. V první fázi studie nebyl prokázán pozitivní vliv chromagenových filtrů na rychlost čtení u jedinců kontrolní skupiny bez poruch čtení.
Název v anglickém jazyce
Chromagen filters and their effect on dyslexic's reading rate
Popis výsledku anglicky
Dyslexia is one of the most famous specific learning disabilities. Dyslexic?s reading performance, evaluated in terms of speed, accuracy and understanding, is far below the expected level appropriate to his age, measured value of IQ and adequate educational offer. One way of assistance to children with dyslexia and visual stress symptoms may be using of chromagen filters. They are tinted spectacle or contact lenses of well-defined wavelengths. Retinal image becomes darker and it prolongs latency time, which is time between the light absorbing by retina and brain processing. Filters should ensure resynchronization and selective changes of the information in a way that can lead to improve reading and writing difficulties in affected individuals. The first phase of the study has not demonstrated the positive impact of chromagen filters to reading rate at control group of individuals without reading disorders.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
FF - ORL, oftalmologie, stomatologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů