Molekulární diagnostika Stargardtovy choroby
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14110%2F19%3A00111762" target="_blank" >RIV/00216224:14110/19:00111762 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Molekulární diagnostika Stargardtovy choroby
Popis výsledku v původním jazyce
Stargardtova choroba (STGD) je nejčastější dědičná makulární dystrofie, charakterizovaná atrofií makuly a pigmentového epitelu sítnice obou očí. Klinicky jsou na zadním pólu oka přítomny žlutobělavé skvrny. Funkčním korelátem onemocnění je oboustranný pokles centrální zrakové ostrosti mnohdy až na úroveň praktické slepoty. Onemocnění se obvykle manifestuje v první nebo druhé dekádě života. STGD1, spojená s patogenními variantami v genu ABCA4, je děděná autosomálně recesivně. Naproti tomu STGD3 a STGD4, asociované s geny ELOVL4 a PROM1, jsou děděny autozomálně dominantně. Do studie bylo zařazeno 50 pacientů s očním onemocněním charakteru vrozené vývojové vady zadního očního segmentu (vady sítnice, atrofie očního nervu, retinitis pigmentosa, aj.) u nichž bylo podezření z dědičné predispozice. Molekulární diagnostika byla provedena pomocí panelu 230 genů pro vrozená onemocnění sítnice technologií „sequence capture“ (NimbleGen, Roche) s následnou sekvenací nové generace na platformě Illumina. Detekované patogenní sekvenční varianty byly ověřeny obousměrnou Sangerovou sekvenací. Ze 14 pacientů s klinickou diagnózou STGD, zařazených do panelu pro vrozené vývojové vady zadního očního segmentu, byla molekulárně geneticky potvrzena tato diagnóza na základě detekce kauzálních patogenních nebo pravděpodobně patogenních variant u 12 z nich (86 %). U 9 pacientů (75 %) se nalezené varianty nacházejí v genu ABCA4. U třech pacientů (25 %) byly nalezeny patogenní varianty v genu PROM1. STGD byla molekulárně geneticky potvrzena u jednoho dalšího pacienta s původně klinicky neurčenou diagnózou (gen ABCA4). U třech pacientů z testovaného souboru byly detekovány patogenní varianty v genu ABCA4 v heterozygotním stavu, tito pacienti jsou tedy přenašeči vlohy. Stargardtova choroba je jednou z nejčastějších příčin dystrofie makuly v české populaci s vysokým záchytem pomocí molekulárně genetického testování. Práce byla podpořena grantovým projektem MZ ČR – RVO – FNO/2016.
Název v anglickém jazyce
Molecular diagnostics of Stargardt disease
Popis výsledku anglicky
Molecular diagnostics of Stargardt disease. This research was supported by a grant by the Ministry of Health of the Czech Republic No. MH CZ - DRO (FNOs/2016).
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
30207 - Ophthalmology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů