Chronická myeloidní leukemie - aktuální léčebné možnosti
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14110%2F22%3A00125930" target="_blank" >RIV/00216224:14110/22:00125930 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.farmakoterapie.cz/" target="_blank" >https://www.farmakoterapie.cz/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Chronická myeloidní leukemie - aktuální léčebné možnosti
Popis výsledku v původním jazyce
Léčba chronické myeloidní leukemie (CML) je založena na inhibitorech tyrosinkináz cílených na tyrosinkinázu BCR::ABL1. S jejich zavedením se prodloužila délka života pacientů s nově diagnostikovaným onemocněním na úroveň zdravých vrstevníků a CML má nyní výbornou prognózu. Pro terapii CML v chronické fázi je v České republice k dispozici v 1. linii imatinib a nilotinib, který sice navozuje léčebnou odpověď rychleji, ale jeho podávání může být spojeno se závažnými nežádoucími účinky v podobě poruch metabolismu či až život ohrožujících cévních nežádoucích účinků. Jeho podání by tak mělo být individuálně zváženo a v klinické praxi ho využíváme spíše u mladších a méně komorbidních pacientů. V případě nesnášenlivosti či rezistence pak máme k dispozici další inhibitory tyrosinkináz dasatinib, bosutinib a ponatinib a do klinické praxe se postupně přesouvá také asciminib, jediný alosterický inhibitor. Stále neutěšená je terapie blastického zvratu, kde musíme sáhnout k podání intenzivní chemoterapie a nezřídka také k alogenní transplantaci krvetvorných kmenových buněk. Novým cílem léčby se stává remise bez nutnosti terapie, která je v současné době rezervována pro pacienty se setrvalou hlubokou molekulární odpovědí a dlouhodobě je udržena asi polovinou z této skupiny nemocných. Z celkového počtu pacientů s CML jde stále jen o zlomek, 10–20 %, a proto v budoucnu doufáme v odhalení faktorů prediktivních k úspěšnému vysazení terapie a ve zvýšení dostupnosti tohoto postupu. V předkládané práci jsou komplexně shrnuty stávající léčebné možnosti včetně slibných nových látek, které jsou podrobovány klinickému zkoušení.
Název v anglickém jazyce
Chronic myeloid leukaemia - current treatment options
Popis výsledku anglicky
The chronic myeloid leukaemia (CML) treatment is based on tyrosine kinase inhibitors targeted to BCR::ABL1 tyrosine kinase. Their introduction has extended the life expectancy of patients with newly diagnosed disease to the level of healthy peers and nowadays, CML has an excellent prognosis. For the chronic phase CML therapy, imatinib and nilotinib are available in the first line in the Czech Republic. Nilotinib induces responses more rapidly, but its administration may be associated with serious side effects such as metabolic disorders or even life-threatening vascular events. Therefore, its administration should be considered individually and in routine practice it is used rather in younger and less comorbid patients. In case of intolerance or resistance, dasatinib, bosutinib and ponatinib are available and asciminib, the only allosteric inhibitor, has been gradually moving into the clinical practice. The therapy of blast crisis is still unsuccessful and the administration of intensive chemotherapy and often allogeneic transplantation of hematopoietic stem cells is usually necessary to cure the patient. Treatment-free remission has become a new goal of CML therapy, which is currently reserved for patients with a sustained deep molecular response and is maintained in about half of these patients. However, this represents only a small fraction of CML patients, 10–20%. We therefore hope that the factors predicting successful treatment-free remission will be identified soon, and availability of this procedure will increase significantly. This paper comprehensively summarizes current treatment options including new promising drugs in clinical trials.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
30205 - Hematology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Farmakoterapie
ISSN
1801-1209
e-ISSN
1801-7509
Svazek periodika
22
Číslo periodika v rámci svazku
18 (supplementum)
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
6-13
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—