Mizející svět. K historii české menšiny v srbském Banátě
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F08%3A00035943" target="_blank" >RIV/00216224:14210/08:00035943 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Mizející svět. K historii české menšiny v srbském Banátě
Popis výsledku v původním jazyce
Autor studie v úvodu zdůrazňuje, že v posledních dvou desetiletích je v České republice věnována velká badatelská péče etnologickým výzkumům českých menšin na Balkánském poloostrově, kam Češi přicházeli jako kolonisté po skončení válek habsburské monarchie s osmanskou říší od počátku 19. století. Konstatuje, že historická bádání v tomto směru zaostávají. Přispět se k nim snažil autor stati, zkoumající na základě primárních pramenů kolonizační procesy a historický vývoj českého osídlení dnešního srbskéhoBanátu. Článek seznamuje ve stručné formě s výsledky těchto výzkumů. Popisuje počátky české kolonizace, která do řídce osídlené nejvýchodnější části habsburské monarchie směřovala od 20. let 19. století, její těžkosti a postupnou stabilizaci českého osídlení. Autor zachycuje i vývoj české menšiny v srbském Banátu po jeho rozdělení, zbývá se vznikem menšinových spolkových organizací, školstvím a demografickými trendy.
Název v anglickém jazyce
Disappearing World. On the History of the Czech Minority in the Serbian Banat
Popis výsledku anglicky
In the introductory part of the paper the author emphasizes that in the past two decades there has been a great attention paid by the Czech scholars to the ethnological research of the Czech minorities living in the Balkans, where Czechs used to migrateas colonists after the Hapsburg-Ottoman Wars at the beginning of the 19th century. However, he notes that the historical research on the matter falls short. The author strives to contribute to this field of study by examining the primary sources on the colonization processes and the historical development of the Czech settlement in the Serbian Banat. The results of this research are presented in a concise form. The author describes the troublesome beginnings and a gradual stabilization of the Czech colonization of the scarcely populated easternmost parts of the Hapsburg Empire, which commenced in the 1820s. The destiny of the Czech minority in the Serbian Banat after the division is also chronicled.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
AB - Dějiny
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2008
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Česká slavistika 2008 (sborník příspěvků 14. mezinárodního kongresu slavistů, Ochrid, Makedonie, 2008)
ISBN
978-80-87192-00-9
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
—
Název nakladatele
Academicus
Místo vydání
Brno - Praha
Místo konání akce
Ochrid
Datum konání akce
1. 1. 2008
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—