Jak analyzovat myšlenkové experimenty?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F15%3A00082931" target="_blank" >RIV/00216224:14210/15:00082931 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Jak analyzovat myšlenkové experimenty?
Popis výsledku v původním jazyce
Myšlenkové experimentování, tedy promýšlení imaginárních situací, je oblíbeným a často zatracovaným způsobem vědecké a filozofické práce. Konkrétní příklady popisující více či méně neobvyklé události jsou vítané pro svoji názornost, zároveň však bývá zdůrazňována jejich spekulativní povaha a z ní plynoucí omylnost. V přednášce představím tři přístupy k analýze těchto elusivních útvarů - experimentalismus, inferencialismus a minimalismus. V rámci těchto koncepcí mě budou zajímat tři otázky: Co jsou to myšlenkové experimenty? Jakou mají myšlenkové experimenty strukturu? Jakou roli myšlenkové experimenty hrají? Budu hájit minimalistické pojetí, přičemž mým hlavním cílem bude paradoxní obrana myšlenkových experimentů. Pokusím se totiž ukázat, že hypotetické příklady ve filozofii i vědě jsou většinou banální, a právě proto cenné a funkční.
Název v anglickém jazyce
How to analyze thought experiments?
Popis výsledku anglicky
Thought experimenting, i.e. contemplating of imaginary scenarios is favorite but sometimes despised way of scientific or philosophical work. Particular cases are welcomed for its clearness, however the speculative nature and fallibility are seen as hurdle. I present three approaches to analysis of thought experiments - experimentalism, inferentialism and minimalism. I am particularly interested in three questions: What are thought experiments? What is their structure? What is their role? I advocate theminimalist approach. My main goal is paradoxical defense of thought experiments. I argue that hypothetical scenarios in philosophy and science are usually trivial and therefore valuable and functional.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
AA - Filosofie a náboženství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů