Román Pekelný ráj jako příspěvek do dobové literární diskuse
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F16%3A00089702" target="_blank" >RIV/00216224:14210/16:00089702 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Román Pekelný ráj jako příspěvek do dobové literární diskuse
Popis výsledku v původním jazyce
Román Pekelný ráj (1930) Čestmíra Jeřábka tvoří součást dobové literární diskuse, nastolené E. E. Kischem roku 1929, o vítězství publicistického žánru, konkrétně reportáže, nad (především psychologickým) románem. Jeřábek je svým původně avantgardním zaměřením přesvědčen o tom, že román má moc změnit skutečnost, že fantazie básníka utváří novou náplň reality. Jeřábek ve svých esejích z pozůstalosti Život a román (12. 11. 1929) a O tvorbě románové (nedatováno) rozvíjí myšlenky, které souhrnem posléze demonstruje v románu Pekelný ráj: k čemu je umění, co lidstvu dávají romanopisci, poukazuje na místo psychologizace v románu jako nutnou digresi v urychleném světě. Zároveň se zabývá reflexí spisovatele v konkrétních románových postavách a jeho vnitřní vznětlivosti, která dává syžetu svůj námět.
Název v anglickém jazyce
The novel Pekelný ráj as a Contribution to the Literary Discussion
Popis výsledku anglicky
The novel Pekelný ráj (1930) written by Čestmír Jeřábek is a part and parcel of the literary discussion established in those times by Egon Erwin Kisch (in 1929) who was confident that the novel (at least the psychological novel) is gets over and that the reportage is the genre of the future. Jeřábek is originally an avant-garde writer and he believes that the novel has some magic power to change the reality, in addition, the fantasy of poet is changing the reality. Jeřábek´s novel Pekelný ráj comprises two essays from his inheritance - Život a román and O tvorbě románové – and he develops theirs subjects: e.g. what is the role of an artistic creation; what is the role of novel writers; the psychological mode in the novel as a necessary digression in an accelerated world. He is concerned with both a writer´s reflection in another characters in the novel and inner poet´s motor of feelings in which the novel subject is born.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AJ - Písemnictví, mas–media, audiovize
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Poetika prózy v česko-slovenských souvislostech
ISBN
9788090618336
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
197-202
Počet stran knihy
244
Název nakladatele
Jan Sojnek – Galium
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS kapitoly
—