Národní identita ve vyprávěních posrpnové emigrace
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F16%3A00096924" target="_blank" >RIV/00216224:14210/16:00096924 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Národní identita ve vyprávěních posrpnové emigrace
Popis výsledku v původním jazyce
Tento příspěvek se věnuje národní identitě ve vyprávěních českých uprchlíků, kteří opustili zemi po potlačení Pražského jara vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a usadili se ve Vídni. Hlavní otázkou bylo, jakým způsobem tito lidé žijící téměř 50 let v Rakousku, vytvářeli obraz české národní identity v životních vyprávěních. Tento článek je založen na 23 nahraných a přepsaných rozhovorech, které byly pořízeny během tří terénních výzkumů uskutečněných ve Vídni a Praze mezi lety 2011-2014. Příspěvek vychází z kritiky amerických sociologů Brubakera a Coopera termínu identita. Z toho důvodu se nesnaží odhalit pravou podstatu české identity, ale poskytuje co nejvíce prostoru samotným narátorům a jejich vyprávěním. Analýza orálně-historických pramenů tak přináší odpověď na otázku, co znamená česká identita pro samotné účastníky posrpnové uprchlické vlny žijící ve Vídni.
Název v anglickém jazyce
National Identity in Narratives of the Post-prague Spring Emigration
Popis výsledku anglicky
This paper deals with a national identity in narratives of Czech refugees who fled their country to Vienna after suppression of Prague spring by Warsaw Pact troops in August 1968. The main question is how these people, living almost 50 years in Austria, construct their national identity in their life stories. This article is based on 23 recorded and transcribed interviews with Czech refugees which were taken during three field researches conducted in Vienna and Prague between 2011 and 2014. The article, after describing a historical background, follows Brubaker´s and Cooper´s criticism of a term identity. Therefore it does not try to reveal the essential part of narrators´ Czech nationality, vice versa it gives a lot of space to narrators´ testimonies. The analysis of interviews is done in a way to show what “Czechness” means for post-Prague Spring Czech refugees in Vienna.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Na hranici mezi minulostí a přítomností : současné perspektivy orální historie
ISBN
9788074648809
Počet stran výsledku
18
Strana od-do
63-80
Počet stran knihy
291
Název nakladatele
Česká asociace orální historie
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—