Problematika studia raně středověkého šperku na Balkáně
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F17%3A00099316" target="_blank" >RIV/00216224:14210/17:00099316 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Problematika studia raně středověkého šperku na Balkáně
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek pojednává o základních otázkách studia raného středověkého šperku na Balkáně. V českém prostředí nebyla tomuto tématu věnována větší pozornost, diskutované oblasti sloužily pouze jako zdroj analogií. Pokládáme si několik základních, vzájemně provázaných otázek. Je možné hledat původ šperku zdobeného technikou filigránu a granulace skutečně v Byzanci? Jak se šperk vyvíjel? Rozsáhlé téma představuje chronologie a prostorová distribuce šperku. Nejzajímavější je jistě otázka kontaktů na raně středověkém Balkáně. Příkladem může být Ptuj v dnešním severovýchodním Slovinsku. Šperk z hrobu číslo 355 z pohřebiště na hradním návrší nemá nejbližší analogie k Velké Moravě, jak se očekávalo, ale v Dalmácii. Studium raně středověkého šperku na Balkáně je z hlediska české archeologie nové téma, které může odpovědět i na některé zajímavé otázky o moravském šperku.
Název v anglickém jazyce
The study of early medieval jewelry in the Balkans
Popis výsledku anglicky
This paper discusses fundamental issues in the study of early medieval jewellery in the Balkans. Czech research on jewellery in the Balkans has yet to be introduced in detail yet, and discussed areas served only as a source of analogies. It is possible to ask questions about a few basic interrelated issues. Is it possible to search for the origins of jewellery decorated with filigree and granulation techniques in Byzantium? How did jewels evolve? The chronology and spatial distribution of jewellery is another major theme. Contacts in the early medieval Balkans is certainly the most interesting question. One example is Ptuj in today’s northeastern Slovenia. A jewel from grave number 355 from a burial on Castle Hill apparently has analogies to Great Moravia, as expected, but in Dalmatia. The study of early medieval jewellery in the Balkans in the context of Czech archeology is a new theme that can help answer some interesting questions about Moravian jewellery.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Studia Balkanica Bohemo-Slovaca VII
ISBN
9788070284926
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
157-163
Název nakladatele
Moravské zemské muzeum, Ústav slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
28. 11. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—