Každodennost reformního procesu (na příkladu Moravy)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F17%3A00099357" target="_blank" >RIV/00216224:14210/17:00099357 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Každodennost reformního procesu (na příkladu Moravy)
Popis výsledku v původním jazyce
Článek se zabývá osobními zásahy panovnice do procesu reforem. Marie Terezie do tohoto procesu zasahovala několika způsoby. Především si nad ním udržovala bezprostřední dohled z důvodu podepisování písemností, kterými se předávaly pokyny k jeho uskutečňování dvorským úřadům i do jednotlivých zemí. Prosazovala také, aby do správního aparátu, který uskutečňoval a dohlížel na jejich provádění, byly upřednostňovány schopné osoby bez rozdílu stavovské příslušnosti. To se jí podařilo prosadit jen částečně. Zavedla také kontrolu personálu formou pravidelných hlášení. Kontrolovala také výši vynakládaných prostředků výzvami k šetření.
Název v anglickém jazyce
Everyday Life of the Reform Process (on the Example of Moravia)
Popis výsledku anglicky
This paper examines the personal interventions of the empress in the reform process. Maria Theresa intervened in this process in various ways. First of all, she was able to supervise it directly through her signing of official documents, to which she would add instructions for their enactment to the court authorities or to particular countries of her realm. She also tried to make sure that competent individuals were appointed to the administrative apparatus responsible for implementing and supervising the reforms, irrespective of their social estate – though in this she was only partly successful. In addition, she kept her civil servants in check by requiring them to file regular reports. Finally, by calling for fiscal economies she had a hand in controlling public expenditure.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Cornova: Revue České společnosti pro výzkum 18. století
ISSN
1804-6983
e-ISSN
—
Svazek periodika
7
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
45-52
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—