Kulturní vzdělanost v meziválečném Bělehradě na stránkách časopisu Československo-jihoslovanská revue
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F19%3A00112867" target="_blank" >RIV/00216224:14210/19:00112867 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Kulturní vzdělanost v meziválečném Bělehradě na stránkách časopisu Československo-jihoslovanská revue
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem studie je nastínit stav osvětového zákonodárství v Jugoslávii po roce 1929 a vylíčit, jaké kulturně-vzdělávací instituce působily v meziválečné době v Bělehradě, resp. které subjekty hrály v kulturním rozvoji Bělehradu a celé země tak význačnou roli, že o nich pravidelně informovalo periodikum Československo-jihoslovanská revue, vycházející ve třicátých letech 20. století jako spolkový časopis Československo-jihoslovanské ligy, která se mj. starala o rozvoj vzájemných kulturních vztahů v meziválečné době. Autorka si všímá Deklarace o školských a kulturních stycích Československé republiky s Královstvím Jugoslávie, jakožto významného mezníku v rámci kulturní spolupráce, uvádí některé důležité zákony týkající se vzdělávání, škol-ství a osvěty, které nastartovaly rozvoj kulturního života v tehdejší Jugoslávii a věnuje pozornost nejvýznam-nějším institucím, knihovnám, vydavatelství a dalším organizátorům veřejného kulturního života a školství v Bělehradě, kteří dostávali nejvíce prostoru ve výše zmíněném časopise.
Název v anglickém jazyce
Cultural awareness in interwar Belgrade as described in Czechoslovak-South Slavic revue
Popis výsledku anglicky
The aim of this study is to outline the state of awareness-raising legislation in Yugoslavia after 1929 and to describe which cultural-educational institutions were active in Belgrade during interwar period. This study also depicts which subjects played such an important role in cultural development of Belgrade and the whole country that they were regularly published in Czechoslovak-South Slavic revue, the magazine published in 1930s by Czachoslovak-Yugoslavian league which was also looking after development of mutual cultural relations during interwar period. The author of this study pays attention to Declaration of educational and cultural relations between Czechoslovakia and Yugoslavia which represents a significant landmark in terms of cultural connections. The author also presents some important educational and awareness-raising laws which had initiated development of cultural life in Yugoslavia. She also focuses on the most significant institutions, libraries, publishers and other organisers of public cultural life and education in Belgrade that were given the most space in the above mentioned magazine.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
60206 - Specific literatures
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Od moravských luk k balkánským horám: Václavu Štěpánkovi k šedesátinám
ISBN
9788087709245
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
89-97
Název nakladatele
Matice moravská ve spolupráci s Ústavem slavistiky a Historickým ústavem Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
1. 1. 2019
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—