Náboženství/křesťanství v literatuře a vědomí mladých filologů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F21%3A00123597" target="_blank" >RIV/00216224:14210/21:00123597 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Náboženství/křesťanství v literatuře a vědomí mladých filologů
Popis výsledku v původním jazyce
Autor přítomného článku na příkladu dvou syntetických předmětů, a to Světové literatury a Srovnávacího studia slovanských literatur, rozebírá místo a pozici náboženských a přímo křesťanských textů a ukazuje na zcela nedostatečnou znalost studentů, která je dána jazykovou neznalostí a chybnou strukturou a návazností předmětů. Ukazuje, že nejde jen o znalost středověkých textů, ale že v důsledku nedokončené nebo zproblematizované sekularizace se sakrální texty vracejí i v moderní a postmoderní literatuře v podobě postsekularity. Zabývá se obecnými problémy sekulárního a postsekulárního/postpostsekulárního, ale hlavně specifickými rysy ruského kulturního a literárního vývoje charakterizovaného koncepcí prae-post efektu/paradoxu (nedokonalá imitace západních modelů, které vedou k novým uměleckým objevům) a neukončenou sekularizací, jejímiž důsledky byla permanentní přítomnost sakrálních prvků.
Název v anglickém jazyce
The Religion/Christianity in Literature and Knowledge of Young Philologists
Popis výsledku anglicky
The author of the present article analyzes on the example of synthetic subjects, i. e. World Literature and The Comparative Study of Slavonic Literatures the place and position od religious and directly Christian texts demonstrating a completely unsatisfactory knowledge of corresponding languages and the wrong structure of continuity of subjects. He manifests the fact that the problem does not consist so much in the knowledge of medieval texts, but it is a consequence of the unfinished secularization or the secularization which was made problematic. So the sacral texts return also in modern and postmodern literature in the form of postsecularity. The author also deals with the general problem of the postsecular/postpostsecular, but mainly with the sacral features of the Russian cultural and literary development characterized by the conception of prae-post effect/paradox (the unfinished imitation of Western models which leads to new revelations) and by the unfinished secularization the consequence of which is the permanent presence of sacral elements.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60206 - Specific literatures
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Kontexty literární vědy X
ISBN
9788026316589
Počet stran výsledku
20
Strana od-do
96-115
Počet stran knihy
194
Název nakladatele
Tribun EU
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS kapitoly
—