Kníže Myškin je Sókratés
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F21%3A00124391" target="_blank" >RIV/00216224:14210/21:00124391 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Kníže Myškin je Sókratés
Popis výsledku v původním jazyce
Tématem studie je srovnání dvou literárních postav: knížete Myškina v románu Idiot F. M. Dostojevského a filosofa Sókrata, kterého známe především z Platónových dialogů. Tyto dvě postavy mají společného více, než je na první pohled patrné. Kníže Myškin i Sókratés jsou vysoce morální jedinci, kteří jsou nakonec zahubeni společností, která (ještě) není natolik morálně vyspělá, aby jim rozuměla nebo je přijala. Navíc jsou oba nařčeni z toho, že kazí mládež. I když jsou mezi nimi i rozdíly, srovnání je opodstatněné: Dostojevskij působil v prostředí a v době, pro něž bylo příznačné hledání bohočlověka či prostě jen morálního, morálně dokonalého člověka. Spisovatel se o jeho nalezení pokusil hned několikrát (kníže Myškin, Aljoša). A právě motiv bohočlověka byl často spojován například s Kristem, ale také se Sókratem. Studie srovnává klíčové rysy Sókrata, tak jak jej vyobrazil Platón především v Obraně Sókrata, a knížete Myškina, aby tak přinesla argument pro to, proč sledovat souvislosti ruské literatury 19. století a antické filosofie.
Název v anglickém jazyce
Prince Myshkin is Socrates
Popis výsledku anglicky
The central analysis of this paper is focused on the comparison of two literary characters: Prince Myshkin from the Dostoevsky’s novel The Idiot and philosopher Socrates known mainly from Plato’s dialogues. I argue that those two characters have more in common than is obvious at first sight. Both Prince Myshkin and Socrates are highly moral individuals sacrificed by society which does not share their moral standards yet. Moreover, both are accused from corrupting the youth. Despite the differences between them, there is a rationale for the comparison. The characteristic feature of Dostoevsky period was searching for Godman and ideal of morally perfect man. Dostoevsky attempted to find such ideal several times (e.g., Prince Myshkin, Alyosha). Importantly, the ideal of perfect man has been often linked to the Christ, but also to the Socrates. This paper compares the structural features of Socrates as portrayed mainly in Apology of Socrates with the Prince Myshkin and concludes with argument for more attention paid to interconnectedness of the 19th century Russian literature with Ancient Greek philosophy.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
60206 - Specific literatures
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Revitalizace hodnot : umění a literatura V
ISBN
9788026317012
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
547-556
Název nakladatele
Ústav slavistiky FF MU
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
1. 1. 2021
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—