Dohoda o vině a trestu v českém trestním řízení
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14220%2F18%3A00103138" target="_blank" >RIV/00216224:14220/18:00103138 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.law.muni.cz/dokumenty/45879" target="_blank" >https://www.law.muni.cz/dokumenty/45879</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Dohoda o vině a trestu v českém trestním řízení
Popis výsledku v původním jazyce
Ve svém příspěvku se budu zabývat relativně novým institutem českého trestního práva procesního, dohodou o vině a trestu. Tento institut byl zaveden do našeho právního řádu v roce 2012. Inspirován byl přitom dohadovacím řízením, které je charakteristické pro angloamerický právní systém. Ve svém příspěvku se proto zaměřím na aktuální právní úpravu i fungování tohoto institutu v našich podmínkách. Dále provedu stručné porovnání s užíváním tohoto institutu na Slovensku. Na tomto základě se pak pokusím uvést i náměty do budoucna. Tyto náměty pak srovnám s nedávno zveřejněnou plánovanou podobou nového trestního řádu a významnými změnami, která by tato úprava ohledně dohody o vině a trestu ve stávající podobě přinesla. Významně se totiž mají rozšířit možnosti využití dohody o vině a trestu. Budu se tedy rovněž zabývat otázkou, zda li je takto plánovaný postup zákonodárce vhodný. Rád bych se v tomto směru věnoval nejen právnímu, ale i společenskému a morálnímu hledisku. V případě tohoto institutu, jehož podstatou je uzavření dohody mezi státem a pachatelem trestné činnosti, jsou totiž podle mého názoru i tato hlediska mimořádně důležitá. Cílem příspěvku tedy bude odpovědět na otázku, zdali má dohoda o vině a trestu mít své místo v našem trestním řádu a jsou li plánované změny ohledně tohoto institutu odůvodněné.
Název v anglickém jazyce
The plea bargaining in czech criminal procedure
Popis výsledku anglicky
My paper deals with relatively new institute of Czech criminal procedure, the plea bargaining. This institute was implied into Czech law system in 2012. It was inspired by conciliation which is typical institute for common law system. In my paper I will focus on current legal regulations and function of this institute in our conditions. Also, I will briefly compare usage of this institute in our country with Slovakia. On this basis I will attempt to bring in future suggestions which will be compared later with scheduled form of the new Code of Criminal Procedure which has been published recently, especially with significant changes of the plea bargaining institute which should come along with the new enactment. There should be great changes in usage options of plea bargaining. Therefore, I will focus on a question whether this move of legislator was suitable or not. In this sense I would like to concern with legal and social viewpoints. In my opinion, in case of this institute whose principle is to close bargain between state and offender, those viewpoints are very important. The purpose of my paper is to answer a question whether the institute of plea bargaining belongs to Czech law system and whether scheduled changes of this institute are reasonable.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Cofola 2018
ISBN
9788021090705
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
15
Strana od-do
26-40
Název nakladatele
Masarykova univerzita
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Telč
Datum konání akce
1. 1. 2018
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—