Adhezní řízení jakožto součást trestního řízení se zaměřením se na náhradu nemajetkové újmy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14220%2F19%3A00111158" target="_blank" >RIV/00216224:14220/19:00111158 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.law.muni.cz/dokumenty/49715" target="_blank" >https://www.law.muni.cz/dokumenty/49715</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Adhezní řízení jakožto součást trestního řízení se zaměřením se na náhradu nemajetkové újmy
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek se věnuje vybraným otázkám adhezního řízení. To představuje nedílnou součást trestního řízení a vlastně i trestního práva obecně. Jakkoliv primárním úkolem trestního řízení je rozhodování o vině a případně o trestu, otázky spojené s náhradou škody či újmy způsobené poškozenému není možné ponechat stranou. Zatímco v případě náhrady škody ještě nemívají soudy obtížnou úlohu, náhrada újmy nemajetkové bývá věcí obtížnou, a to jak z právního tak i z morálního hlediska. Ve svém příspěvku se proto zaměřuji právě na postup soudů při náhradě nemajetkové újmy poškozeným. Při ní se vychází zejména z netrestních předpisů, nepochybně se tedy jedná o projev interaktivity trestního práva. Konkrétně se ve svém příspěvku zabývám významem těchto netrestních předpisů (zejména občanského zákoníku) a způsobem, jakým soud v trestním řízení postupuje při stanovování a přiznávání náhrady nemajetkové újmy. Centrem pozornosti je vybraná judikatura zejména Nejvyššího soudu. Zároveň však také využívám ve svém příspěvku osobních zkušeností z působení při odvolacím senátu Krajského soudu v Brně, který se specializoval na trestné činy v dopravě.
Název v anglickém jazyce
Collateral proccedings like a part of criminal proceedings focused on compensation for non-material damage
Popis výsledku anglicky
In my presentation I will be dealing with aspects of collateral proceedings. It represents an important part of a criminal proceedings and a criminal law in general. The main purpose of criminal proceedings is to decide about the guilt and the punishment, however questions about indemnity cannot be left behind. Concerning the question of compensation, courts do not have many problems with this matter. But the moral and legal problem arises with non-pecuniary damage. Therefore my presentation will mostly be about the process when courts deal with non-pecuniary compensation. The court is bound there by non-criminal legal regulations. This fact is a sign of interactivity of a criminal law. My presentation will be occupied with importance of these non-criminal legal regulations (mainly the Civil Code) and the way of setting the non-pecuniar damage. I will pay a special attention to a selected case law of a Supreme Court. On the other hand, I will also use my personal experience I gained as an asistant in Regional Court where I specialised on crimes in transportation.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Cofola 2019 Část III. – Uzavřenost vs. interaktivita trestního práva
ISBN
9788021093904
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
21
Strana od-do
69-89
Název nakladatele
Masarykova univerzita
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Telč
Datum konání akce
1. 1. 2019
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—