Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Naše ústava a právo Evropské unie

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14220%2F23%3A00132039" target="_blank" >RIV/00216224:14220/23:00132039 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Naše ústava a právo Evropské unie

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Ústava je nejvyšší a základní právní pramen státu. V případě střetu hodnot obsažných v ústavě členského státu Evropské unie a práva Evropské unie je střet nutno řešit podle obecného vztahu ústavního práva členského státu a práva Evropské unie. V Ústavě České republiky je dána přednost ratifikovaných mezinárodních smluv před zákony a tedy i podzákonnými právními předpisy. Tato přednost se však nevztahuje na ústavní zákony. Z hlediska Ústavy ČR má na území Čech, Moravy a Slezska závaznost ústavní norma, byť je v rozporu s právem EU, což jsou mezinárodní smlouvy (primární právo EU) nebo na základě něho vydaná nařízení a směrnice (sekundární právo EU). Teorie přednosti práva EU před celým právním řádem členského státu, tedy i jeho ústavou, je založena na judikatuře Soudního dvora Evropské unie. Tento přístup nemá oporu v mezinárodních smlouvách o Evropské unii a vychází jen z aplikace obdobné zásady v právu mezinárodním. Podstata mezinárodního práva smluvního však vychází z toho, že s každou mezinárodní smlouvou musí účastnický stát jako strana smlouvy souhlasit. Ovšem řada věcí sekundárního práva EU (nařízení, směrnice) může být přijata většinovým rozhodnutím proti vůli členského státu. Otázka přednosti konkrétního právního řádu je spojena s otázkou suverenity. Pokud členský stát vstupem do Evropské unie neztrácí svou suverenitu, platí, že nad jeho nejvyššími právními normami – ústavou - nemůže být nadřazeno právo jiného subjektu, včetně Evropské unie. Pakliže nadřadíme právo Evropské unie nad ústavy jejich členských států i bez souhlasu těchto členských států, platí, že vstupem do Evropské unie ztrácí členský stát suverenitu. Protože v přístupové smlouvě, kterou podepsala Česká republiky před vstupem do Evropské unie, není stanoveno, že Česká republika ztrácí svou suverenitu a rovněž tam není stanovena zásada přednosti práva EU vůči ústavním zákonům České republiky a rovněž to neobsahuje smlouva o Evropské unii a smlouva o fungování Evropské unie, je Česká republika stále suverénním státem. Její základní hodnoty jsou v ústavě a nepodléhají jinému cizímu právnímu řádu.

  • Název v anglickém jazyce

    Our Constitution and European Union law

  • Popis výsledku anglicky

    The constitution is the highest and basic legal source of the state. In the event of a conflict between the values contained in the constitution of a Member State of the European Union and European Union law, the conflict must be resolved in accordance with the general relationship between the constitutional law of the Member State and European Union law. The Constitution of the Czech Republic gives priority to ratified international treaties over laws and thus by-laws. However, this precedence does not apply to constitutional laws. From the point of view of the Constitution of the Czech Republic, a constitutional norm is binding on the territory of Bohemia, Moravia and Silesia, even if it is in conflict with EU law, which are international treaties (primary EU law) or regulations and directives issued on the basis of it (secondary EU law). The theory of the primacy of EU law over the entire legal order of a Member State, including its constitution, is based on the case law of the Court of Justice of the EU. However, this approach is not supported by the international treaties of the European Union and is based only on the application of a similar principle in international law. However, the essence of international contract law is that a party must agree to any international agreement as a party to the agreement. However, many matters of EU secondary law can be taken by majority decision even against the will of a Member State. The question of the primacy of a particular legal system is linked to the question of sovereignty. If a Member State does not lose its sovereignty by joining the European Union, the law of another entity, including the European Union, cannot take precedence over its highest legal norms - the constitution. If we override the law of the EU over the constitutions of their member states even without the consent of these member states, it applies that by joining the EU the member state loses sovereignty. Because the Accession Treaty signed by the Czech Republic before accession to the EU, which was voted in a referendum, does not stipulate that the Czech Republic loses its sovereignty, nor does it stipulate the principle of the primacy of EU law over the Czech Republic's constitutional laws. Treaty on European Union and the Treaty on the Functioning of the EU, the Czech Republic is still a sovereign state. Its basic values are in the constitution and are not subject to any foreign law.

Klasifikace

  • Druh

    O - Ostatní výsledky

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    50501 - Law

Návaznosti výsledku

  • Projekt

  • Návaznosti

    I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2023

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů