Elektronický podpis právního jednání o věcném právu k nemovitosti
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14220%2F23%3A00132680" target="_blank" >RIV/00216224:14220/23:00132680 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://is.muni.cz/publication/2353997/cs" target="_blank" >https://is.muni.cz/publication/2353997/cs</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Elektronický podpis právního jednání o věcném právu k nemovitosti
Popis výsledku v původním jazyce
Předložený článek se zaměřuje na elektronický podpis právního jednání o věcném právu k nemovitosti, pokud jsou jednajícími fysické osoby. V textu je nejdříve rozebrána problematika elektronického podpisu obecně, dále je diskutováno, jestli je možné činit právní jednání o věcném právu k nemovitosti v elektronické podobě, dále se pak text zaměřuje na úpravu v katastrálním zákoně s důrazem na možnost úředního ověření elektronického podpisu. Autor se v textu zaměřuje zejm. na elektronický podpis prostý; problematika je diskutována s důrazem na smluvní převody nemovitostí. Autor dochází v textu k závěru, že právní úprava nevylučuje, aby bylo o věcném právu k nemovitosti právně jednáno v elektronické podobě; tuto možnost nevylučuje ani požadavek na umístění projevů vůle na téže listině. Dále uvádí, že elektronický podpis prostý je pro naplnění hmotněprávních požadavků písemné formy dostačující a takto podepsané právní jednání, resp. smlouva, bude strany obligačně zavazovat; pro provedení vkladu do katastru nemovitostí pak bude možné využít úředního ověření elektronického podpisu, a to i "zpětně", tj. po nastoupení obligačních účinků smlouvy.
Název v anglickém jazyce
Real Estate Transactions and Electronic Signature
Popis výsledku anglicky
This article discusses the use of electronic signature in real estate transactions where the parties are natural persons. First, electronic signature in general is discussed, then the article answers the question, whether it is possible to perform real estate transactions in electronic form, and lastly, the author discusses regulation in the Land Registry Act while focusing on the possibility of authenticating electronic signatures. The author mainly focuses on "simple" electronic signatures and discusses the issue with focus on contractual transfers of real estate. It is concluded that, according to the law, it is possible to perform real estate transactions electronically and that the requirement of placing expressions of will on the same instrument is not an issue. The author then claims that "simple" electronic signature is sufficient to fulfill legal requirements of form in real estate transactions and that parties to a contract will be legally bound by contracts signed in such manner. To enter such transaction to the land registry, parties will be able to authenticate their signatures ex post, i.e. after the contract becomes legally binding for them.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Právní rozhledy : časopis pro všechna právní odvětví
ISSN
1210-6410
e-ISSN
—
Svazek periodika
31
Číslo periodika v rámci svazku
23-24
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
15
Strana od-do
824-838
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—