Problémy poporodní adaptace matky (postnatální deprese a šestinedělí z pohledu různých kultur).
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14230%2F02%3A00006737" target="_blank" >RIV/00216224:14230/02:00006737 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Problémy poporodní adaptace matky (postnatální deprese a šestinedělí z pohledu různých kultur).
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek analyzuje proměny role ženy v historii a s tím související změny v chápání mateřství. V současné době velké procento žen prožívá určité problémy v poporodní adaptaci, přestože většinou absolvovaly kvalitní teoretickou přípravu (předporodní kurs, literatura apod.). Soubor nespecifických symptomů je většinou označován jako tzv. postnatální deprese (PND). Časově spadá do období šestinedělí, ale může je i značně přesáhnout. Pokusíme se shrnout dosavadní poznatky o fenoménu PND, jeho nejpravděpodobnějších příčinách a možnostech terapie či prevence - především z hlediska psychologie. Pro ilustraci bude uvedeno srovnání typického průběhu časného mateřství v civilizované západní společnosti a u některých dosud tradičně žijících přírodních národů (například v Indii).
Název v anglickém jazyce
The problems of mother's post-partum adaptation (post-partum depression and puerperium as viewed by different cultures).
Popis výsledku anglicky
The paper analyses the historical changes in the woman's role and the related changes in the views of motherhood. Today, many women experience difficulties with post-partum adaptation, in spite of going through a good theoretical training (prenatal courses, literature, etc.). The set of non-specific symptoms is usually called post-partum depression and it usually comes during the period of puerperium but it may last longer. We try to summarise the current knowledge on post-partum depression, its probable causes and possible therapy or prevention - mostly from the psychological viewpoint. This is illustrated by a comparison of a typical early motherhood in civilised western society and in some still traditionally living tribes (e.g. in India).
Klasifikace
Druh
A - Audiovizuální tvorba
CEP obor
AN - Psychologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2002
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
—
Místo vydání
Brno
Název nakladatele resp. objednatele
Konference "Zdravé rodičovství", 29.11. 2002, poř. CENAP Brno
Verze
neuveden
Identifikační číslo nosiče
—