Mezigenerační solidarita a gender (pečující dcery a pečující synové)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14230%2F06%3A00017284" target="_blank" >RIV/00216224:14230/06:00017284 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Mezigenerační solidarita a gender (pečující dcery a pečující synové)
Popis výsledku v původním jazyce
Přehledová studie, zabývající se fenoménem pečujících rodin a zaměřená na genderovou problematiku tohoto jevu. Výchozím bodem je skutečnost, že ženy (dcery především) tvoří většinu všech pečujících osob. Jsou představeny teorie nabízející vysvětlení tohoto zastoupení žen v péči o závislé příbuzné (socializační teorie, teorie nerovných možností na pracovním trhu, teorie preference osoby stejného pohlaví) a zároveň argumenty, které tato vysvětlení nepodporují. Pozornost je věnována způsobům, jakými muži nahlížejí na příbuzenskou odpovědnost, za jakých podmínek a jak se účastní na péči o rodiče. Na pečovatelství je nahlíženo spíše jako na přirozenou vlastnost než na naučenou či získanou schopnost, což ženy staví do pozice, v níž jsou způsobilejší zvládnout péči o starého příbuzného. Autorka se zabývá budoucím vývojem mezigenerační solidarity a možnými změnami.
Název v anglickém jazyce
Intergenerational solidarity and gender (caregiving daughters and caregiving sons)
Popis výsledku anglicky
This review study deals with a phenomenon of adult children`s caregiving for their aging parents and focuses on gender themes in this field. The author provides a general view of the filial responsibility attitudes and the actual behavior. Starting fromthe fact that women (daughters in particular) form the majority of all caregivers, she presents some of the explanations for this state (socialization theory, theory of men`s and women`s different position in labor market, same-gender preferences theory)and at the same time arguments which do not fully support them. The attention is paid to the ways how men perceive filial obligation, in what circumstances and how they participate in the care of a parent. Caregiving is mainly viewed more as a natural feature than a learnt or gained ability which is supposed to make women more appropriate candidates to undertake it. The author discusses the future of intergenerational solidarity in general and the possible course of changes.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AO - Sociologie, demografie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2006
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Gender, rovné příležitosti, výzkum
ISSN
1213-0028
e-ISSN
—
Svazek periodika
roč. 7
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
5
Strana od-do
1-5
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—