Romantický partner jako "součást" rodiny adolescenta
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14230%2F09%3A00038920" target="_blank" >RIV/00216224:14230/09:00038920 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Romantický partner jako "součást" rodiny adolescenta
Popis výsledku v původním jazyce
Tento příspěvek se zabývá pohledem adolescentů na situaci, kdy rodina tráví část volného času s romantickým partnerem adolescenta, "začleňuje" jej tedy do svého běžného života nebo některých rodinných aktivit. Jedná se o jev, který souvisí s proměnami rodinného života od minulého století do současnosti. Kvalitativní deskriptivní, explorativní výzkum popisuje adolescenty vnímané charakteristiky sledované situace. Z výsledků vyplývá, že motivy k "začleňování" romantického partnera do rodiny mohou vycházetz vlastností vztahu s romantickým partnerem (zejména délky trvání) a vztahu k rodičům. Respondenti uváděli také motivy napomáhající homeostázi systému. Ve zkoumané situaci se dále uplatňují motivy pragmatické a motivy vycházející z celospolečenských proměn rodinného soužití. Homeostatickými a pragmatickými motivy zkoumaná situace částečně připomíná jev zvaný "mamahotel".
Název v anglickém jazyce
Romantic Partner as a Part of a Family of Adolescent
Popis výsledku anglicky
This contribution is focused on adolescent's view of a situation when his/her romantic partner is taking part in adolescent's family life or family activities. That is a phenomenon connected to the changes in a family life in the contemporary euroamerican society. Not much research has been done about that topic. This thesis contains a descriptive explorative research with two methods - focus groups with grammar school students (18 years old) and semistructured intereviews with adolescents (17-21 years)who live in the focused situation. I examined percieved characteristics of the situation, motives for that situation and percieved disadvantages of the situation. The results show that adolescents speak about the motives that are connected to their relationship with parents and to the romantic relationship (long-term vs. short-term). I found motives connected to the homeostasis of the system and pragmatic motives. Homeostatic and pragmatic motives associate the phenomenon "mamahotel" .
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
AN - Psychologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2009
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Heller, D., Charvát, M. & Sobotková, I. (Eds.). Psychologické dny 2008: Já & my a oni
ISBN
978-80-210-4938-3
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
—
Název nakladatele
Fakulta sportovních studií MU Brno ve spolupráci s Českomoravskou psychologickou společností
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Olomouc
Datum konání akce
4. 9. 2008
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—