Za hranice feministických diskusí mezi Východem a Západem
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14230%2F12%3A00063202" target="_blank" >RIV/00216224:14230/12:00063202 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Za hranice feministických diskusí mezi Východem a Západem
Popis výsledku v původním jazyce
Článek je zaměřen na kritickou analýzu konstrukce feministických diskuzí mezi Východem a Západem v kontextu sborníku Gender Politics and Post-Communism (Funk, Mueller 1993), a to z hlediska ?jiných? kritických feministických hlasů a působení mocenských vztahů v rámci vývoje mezinárodní feministické akademické komunity. Text vychází z diskuzí, které od 80. let 20. století řeší odlišnosti mezi ženami v rámci feministických teorií, a v souvislosti s nimi představuje koncept ?diskurzivní kolonizace? (?discursive colonization?) Chandry Talpade Mohanty, který poukazuje na působení moci/vědění (Foucault) v rámci mezinárodních feministických výzkumů zabývajících se ženami z Třetího světa. V souvislosti s tím pak článek pojednává také o pozici těchto kritik v rámci hlavního proudu feministických teorií.
Název v anglickém jazyce
Beyond feminist East/West debates
Popis výsledku anglicky
The article aims at critically analyzing the construction of feminist East/West debates in the context of the anthology Gender Politics and Post-Communism (Funk, Mueller 1993), from the point of view of other critical feminist voices as well as global power relations, taking effect in the international feminist academic community. Its starting point form the discussions related to differences among women in feminist theories, which started in the 1980s and, in relation to them, the concept of ?discursive colonization? (Chandra Talpade Mohanty), which points out the effects of power/knowledge (Foucault) in international feminist research related to women in Third World contexts. The analysis in the second part of the article focuses on the contributionsof Nanette Funk, Hana Havelková and Jiřina Šiklová, which in the literature have been repeatedly related to the feminist East/West debates.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AO - Sociologie, demografie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2012
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Gender, rovné příležitosti, výzkum
ISSN
1213-0028
e-ISSN
—
Svazek periodika
13
Číslo periodika v rámci svazku
2/2012
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
4-17
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—