Radikální islám v Sin-ťiangu: vývoj a současnost
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14230%2F12%3A00074604" target="_blank" >RIV/00216224:14230/12:00074604 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Radikální islám v Sin-ťiangu: vývoj a současnost
Popis výsledku v původním jazyce
Článek popisuje vývoj a současný stav radikálního islámu v čínské provincii Sin-ťiang. Čínská vláda považuje islámský radikalismus za vážnou hrozbu, a sice zejména v Sin-ťiangu, který sousedí jak s některými státy Střední Asie, tak i s Pákistánem a Afghánistánem. Cílem tohoto článku je popsat a zhodnotit kořeny a historický vývoj klíčových radikálních skupin, především Islámského hnutí Východního Turkestánu ? ETIM. V další části se článek zabývá současnou situací, stejně jako spoluprací mezi ujgurskýmiradikály a dalšími radikálně islamistickými skupinami, a to především al-Káidou a Tálibánem. Text dospívá k závěru, že současný ujgurský islámský radikalismus nemůže být považován za hlavní bezpečnostní hrozbu pro Sin-ťiang, jelikož aktivity těchto skupin se přesunuly z velké většiny do Pákistánu a mají v současné době spíše podobu propagandistické války.
Název v anglickém jazyce
Radical Islam in Xinjiang: Evolution and Current State
Popis výsledku anglicky
The article analyses the evolution and the current state of radical Islam in China?s Xinjiang Uyghur Autonomous Region. Chinese government considers Islamic radicalism as a serious threat, in particular in the Xinjiang region, which borders on some states in Central Asia as well as Pakistan and Afghanistan. The purpose of this article is to describe and evaluate roots and historical development of significant groups, in particular the East Turkestan Islamic Movement ? ETIM. In its next part, the articledeals with the contemporary situation as well as the cooperation between Uyghur radicals and other radical Islamic movements, in particular al-Qaeda and Taliban, and their activities. The article concludes that contemporary Uyghur Islamic radicalism cannot be considered as a major security threat, since the activities of these groups have largely shifted to Pakistan and rather have the nature of a propaganda war.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AD - Politologie a politické vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2012
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Obrana a strategie
ISSN
1214-6463
e-ISSN
—
Svazek periodika
12
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
41-52
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—